تأثير ربط العملات المحلية بالدولار الأمريكي على السياسة النقدية لدول الخليج العربي: دراسة تحليلية من منظور الاقتصاد الإسلامي
Yerel para birimlerinin ABD dolarına sabitlenmesinin körfez Arap ülkelerinin para politikaları üzerindeki etkisi: İslam ekonomisi perspektifinden analitik bir çalışma
  1. Tez No: 1013533
  2. Yazar: HABEB SAIF ABDO MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF DEVABE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2011-2022 döneminde yerel para birimlerinin ABD dolarına sabitlenmesinin etkisini ve Körfez Arap ülkelerindeki para politikası üzerindeki etkisini analiz ederek Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri için ABD'nin para politikasından bağımsız bir para politikası oluşturmanın uygulanabilirliğini incelemektedir. Çalışma, bu etkiyi üç ana eksende ölçmeye odaklanmaktadır: faiz oranları, döviz kurları ve Körfez merkez bankalarının parasal rezervleri. Çalışma, KİK ülkelerinde yerel para birimlerinin ABD dolarına sabitlenmesinin, ABD'deki faiz oranlarındaki değişikliklerin KİK ülkelerindeki faiz oranları üzerindeki etkisi açısından, bu ülkelerin para politikaları üzerinde bir etkisi olduğu sonucuna varmıştır. Ancak, KİK ülkelerinin yerel para birimlerini ABD dolarına sabitleyerek parasal istikrara yönelmeleri nedeniyle, para birimini bir döviz sepetine sabitleyen Kuveyt hariç, yerel para birimlerinin döviz kurları etkilenmemiştir. Çalışma ayrıca, parasal rezervlerin, ABD faiz oranlarındaki değişikliklerden etkilenmeden, öncelikle petrol gelirlerine bağlı olduğu sonucuna varmıştır. Çalışmada ayrıca İslam ekonomisi perspektifinden alternatif bir bakış açısı da ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
This study examines the feasibility of establishing monetary policy independence for the Gulf Cooperation Council (GCC) countries from that of the United States, by analyzing the impact of pegging local currencies to the US dollar and its impact on monetary policy in the Gulf Arab states during the period from 2011 to 2022. The study focuses on measuring this impact across three main axes: interest rates, exchange rates, and monetary reserves of Gulf central banks. The study concluded that there is an impact of pegging local currencies to the US dollar in the GCC countries on the monetary policy of those countries, in terms of the impact of changes in interest rates in the United States on interest rates in the GCC countries, while the exchange rates of local currencies were not affected due to the GCC countries' tendency towards monetary stability by pegging their local currencies to the US dollar, with the exception of Kuwait, which pegged its currency to a currency basket. The study also concluded that monetary reserves are primarily linked to oil revenues without being affected by changes in US interest rates. The study also presented an alternative vision from the perspective of Islamic economics.