English teachers' perceptions of embodied learning at tertiary level in Türkiye: A qualitative study
Türkiye'de yükseköğretim düzeyinde İngilizce öğretmenlerinin bedenlenmiş (embodied) öğrenmeye ilişkin algıları: Nitel bir çalışma
  1. Tez No: 1013542
  2. Yazar: ELİF MET ALTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF SARIÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarında (hazırlık sınıflarında) görev yapan İngilizce okutmanlarının/öğretim görevlilerinin bedenleşmiş öğrenme (embodied learning) ve bedenleşmiş biliş (embodied cognition) kavramlarına yönelik algılarını, sınıf içi uygulamalarını ve karşılaştıkları kurumsal/mekânsal kısıtlamaları incelemeyi amaçlayan nitel bir araştırmadır. Araştırmanın teorik çerçevesini Mitchell J. Nathan'ın bedenleşmiş biliş kuramı oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri, Türkiye'deki farklı devlet ve vakıf üniversitelerinde görev yapan 25 İngilizce öğretim görevlisinden, Google Forms üzerinden dağıtılan açık uçlu anket formu ve ardından gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış mülakatlar aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan nitel veriler, Braun ve Clarke'ın tematik analiz yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonuçları, öğretmenlerin sınıf içinde fiziksel hareket, jest, mimik ve mekânsal düzenlemelerin öğrencilerin hazırbulunuşlukları, kalıcı öğrenmeleri ve“ışığın yandığı an”(aha! moment) olarak tanımlanan zihinsel kavrayış süreçleri üzerinde güçlü bir etkisi olduğunu düşündüklerini göstermektedir. Öte yandan, öğretmenlerin beden dilini soyut dilbilgisi yapılarını somutlaştırmak için hatırlatıcı bir kod olarak kullandıkları belirlenmiştir. Ancak, yoğun müfredat baskısı, merkezi sınav sistemleri ve sabit sıra düzeni gibi mekânsal engellerin bedenleşmiş pedagojinin sürdürülebilirliğini kısıtladığı ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda, öğretmenlerin süreci desteklemek adına yaratıcı ara yollar geliştirdikleri görülmüştür. Sonuçlar, Türkiye'deki İngilizce öğretmeni yetiştirme programlarında bedenin bir öğretim aracı olarak kullanımına yönelik pratik eğitimlerin entegre edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This qualitative study explores the perceptions, classroom practices, and institutional or spatial constraints of English language instructors working at tertiary-level preparatory programs in Türkiye regarding the concepts of embodied learning and embodied cognition. Grounded in Mitchell J. Nathan's theoretical framework of embodied cognition, the research aims to discern how physical movement, gestures, and bodily awareness interface with foreign language pedagogy. Data were collected from 25 tertiary-level English instructors across various state and foundation universities in Türkiye via an open-ended online questionnaire distributed through Google Forms, followed by semi-structured interviews. The qualitative dataset was systematically analyzed using Braun and Clarke's thematic analysis approach. The findings reveal that instructors perceive physical movement, facial expressions, and spatial dynamics as critical catalysts that enhance learner readiness, cognitive retention, and the cross-modal processing underlying the cognitive“Aha!”moments. Furthermore, teachers utilize their own body language and classroom positioning as strategic mnemonic codes to concretize abstract linguistic and grammatical structures. However, the study highlights that curriculum density, high-stakes examination pressures, and rigid classroom layouts with fixed seating act as prominent institutional and spatial barriers that restrict the continuous implementation of embodied pedagogy. Consequently, teachers develop creative workarounds to mitigate these limitations. The study concludes with pedagogical implications, emphasizing the necessity of integrating embodied training modules into pre-service and in-service English language teacher education programs in Türkiye.