Mirasın paylaşılmasını isteme hakkı (paylaşma davası)
Right to partition the estate (action for partition)
- Tez No: 1013574
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZER ÇABRİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bir kişinin ölümünden sonra, şahsına bağlı olmayan, intikale elverişli tüm hak ve borçları, bir bütün olarak mirasçılarına geçer. Mirasbırakanın ölümü ile birlikte meydana gelen bu miras ortaklığı, geçici bir nitelik taşımaktadır. Geçici bir nitelik taşıyan miras ortaklığının sona erdirilmesi için mirasçıların birkaç yolu bulunmaktadır. Bu yollardan birincisi mirasçıların kendi aralarında anlaşmalarıdır. Mirasçıların paylaşma konusunda oybirliği ile anlaşma sağlayamamaları halinde ise mirasçılardan biri veya birkaçı paylaşma davası açabilir. İşte mirasçıların genellikle mirasın paylaşılması yolu olarak başvurduğu paylaşma davasının incelendiği çalışmamızın birinci bölümünde genel olarak mirasın paylaşılması, paylaşmaya hakim ilkeler ve yükümlülük, paylaşma türleri ve paylaşma davası incelenmiştir. Bu kapsamda ilk olarak mirasın paylaşılması kavram olarak açıklanmıştır. Ardından mirasın paylaşılmasına hakim olan ilkeler izah edilmiştir. Bu bölümde son olarak paylaşma davasının ayrıntılı olarak incelenmesine başlanmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde, paylaşma davasında miras paylarının oluşturulması ve özgülenmesi konuları izah edilmiştir. Bu kapsamda ilk olarak, terekenin tespiti ve sonrasında paylaştırmanın şekli, aynen paylaşma ve satış yoluyla paylaşma olarak ikiye ayrılarak incelenmiştir. Akabinde miras paylarının oluşturulması, özellik arz eden hallerle birlikte izah edilmiştir. Miras paylarının oluşturulmasından sonra bu bölümde nihai olarak miras paylarının özgülenmesi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise paylaşmanın hüküm ve sonuçları izah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Upon the death of an individual, all rights and obligations that are not strictly personal and are capable of transmission pass as a whole to the heirs. This community of estate, which comes into existence upon the death of the decedent, is of a temporary nature. In order to terminate this temporary community, the heirs have several available options, the first of which is to reach an agreement among themselves. In the event that the heirs are unable to reach a unanimous agreement on the partition, one or more of the heirs may initiate an action for the partition of the estate. In the first chapter of this study, which examines the action for partition -commonly resorted to by heirs as a means of distributing the estate- the general framework of the distribution of the estate, the principles and obligations governing partition, the types of partition, and the partition action have been analyzed. Within this scope, the concept of the distribution of the estate has first been explained. Thereafter, the principles governing the distribution of the estate have been set out. The chapter concludes with the commencement of a detailed examination of the action for partition. In the second chapter of this study, the determination and allocation of estate shares within the partition proceedings are examined. In this context, the identification of the estate is first addressed, followed by an analysis of the modes of distribution, which are classified as distribution in kind and distribution by sale. Subsequently, the formation of estate shares has been explained, together with specific cases requiring special consideration. Following the formation of estate shares, the final part of this chapter addresses the allocation of such shares. In the third chapter, the legal effects and consequences of partition are examined.