Dijital dönüşümün gemi yedek parça tedarik zinciri süreçleri üzerindeki etkisi ve yapay zeka ile büyük veri çözümlerinde rekabetçi avantaj
The impact of digital transformation on ship spare parts supply chain processes and competitive advantage in artificial intelligence and big data solutions
- Tez No: 1013635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ALCAN GEZGİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Dijital dönüşüm, diğer sektörlerde olduğu gibi denizcilik sektörünün tedarik zincirlerini de dönüştürüyor. Bu tez çalışması, gemilerin yedek parça tedarik süreçlerinin dijitalleşme ile nasıl dönüştüğünü, özellikle yapay zeka (YZ) ve büyük veri çözümlerinin yedek parça tedarik süreçleri üzerindeki etkisine odaklanarak inceliyor. Literatür incelemeleri, denizcilik sektöründeki yedek parça tedarik süreçlerinin şu anda manuel süreçler olduğunu ve çoğu karar alma sürecinin tahmine dayalı/reaktif süreçlere dayandığını göstermektedir. Bu manuel ve tahmine dayalı/reaktif karar alma süreçleri, tedarik zincirinde beklenenden daha uzun teslimat süreleri, beklenenden daha yüksek işletme maliyetleri ve envanter seviyelerinde dengesizlik gibi önemli sorunlara yol açmaktadır. Bununla birlikte, son birkaç yılda önemli ölçüde gelişen veri odaklı karar destek sistemleri, YZ tabanlı talep tahmin yöntemleri ve büyük veri analizine dayalı teknolojiler, yedek parça tedarik süreçlerinin daha çevik, tahmin edilebilir ve maliyet etkin hale gelebileceğini göstermektedir. Bu nedenle, bu araştırmanın amacı öncelikle gemi yedek parça tedarik zincirinin mevcut durumunu değerlendirmek ve ikinci olarak da dijital teknolojilerin tedarik zincirine entegrasyonu konusunda denizcilik sektörüne öneriler geliştirmek ve sunmaktır. Araştırma bulguları, denizcilik sektöründe dijital dönüşüm ihtiyacının arttığını ve yapay zeka ile büyük verinin bu dönüşümde stratejik bir rol oynayacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Digital transformation is also transforming the supply chains of the maritime industry, much like it has for other industries. This dissertation research investigates how the spare parts supply processes of ships are being transformed by digitalization, with a particular focus on the influence of artificial intelligence (AI) and big data solutions on the spare parts supply processes. Reviews of the literature demonstrate that spare parts supply process activity in the maritime sector are currently manual processes and that most decision-making processes are based on predictive/reactive processes. These manual and predictive/reactionary decision-making processes produce some significant issues with the supply chain such as: longer than expected delivery times, higher than expected operating costs, and imbalance in inventory levels. However, data-driven decision support systems, AI-based demand forecasting methods, and technologies based on big data analysis that have evolved significantly over the last few years suggest that the spare parts supply processes may be able to become more agile, predictable and cost effective. Therefore, the purpose of this research was to initially conduct an assessment of the current status of the ship spare parts supply chain, and secondly develop and provide recommendations to the maritime industry regarding the integration of digital technologies into the supply chain. Findings from the research show that the need for digital transformation in the maritime industry is growing and that AI and big data will serve a strategic role in this transformation.