Zararlı atıklardan ozonlama ile zehirlilik
Detoxification of hazardous wastes by ozone oxidation
  1. Tez No: 101369
  2. Yazar: K. MURAT PİLATİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN TALINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Çalışma sırasında, ozonlamanın endüstriyel kaynaklı zaralı atıklann zehirlilik etlisi üzerindeki giderimi araştınlmıştır. Deneysel çalışmalar, örnek atık olarak alman, kağıt ve kağıt hamuru endüstrisi, kağıt ve selüloz hattı filtrasyon sonrası arıtma tesisine giriş suyu ve plastik endüstirisi boyama prosesi, proses altı atığı (çamur - su formunda) üzerinden yürütülmüştür. Zehirlilik etkisini izlemek üzere her iki atık örneği için ozonlama öncesi ve sonrası akut zehirlilik (balık biyo - deneyleri) uygulanmış, LC50 ve TU(a) değerleri saptanmıştır. Ayrıca, ozon oksidasyonunun KOİ parametresi üzerindeki etkisi de izelenmeye çalışılmıştır. Deney sonuçlarına göre, kağıt ve kağıt hamuru endüstrisi için TU(a> değerinin 6 birimden 4 birime, plastik endüstrisi için 50 birimden 23 birime indirgendiği saptanmıştır. KOİ'nin ise, kağıt ve kağıt hamuru endüstrisi için optimum 90 dakikalık bir ozonlama ile 2350 mg/L den 900 mg/L ye, plastik endüstirisi için optimum 30 dakikalık bir ozonlama ile 2850 mg/L den 1850 mg/L ye düşürülmüştür. Deneysel çalışma sonuçlan ışığında,“sonuç ve değerlendirmeler”bölümünde, değerlendirme ve öneriler getirilmiştir. Bu değerlendirmelere göre ozon oksidasyonu, kağıt ve kağıt hamuru endüstirisi için, toplam arıtım sistemi içerisinde KOİ gideren bir oksidasyon ünitesi olarak önerilmiş ve bu sınıf bir endüstri için“Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği”nde verilen KOİ standartma yeni bir değer tavsiye edilmiştir. Plastik endüstrisi için ise ozon oksidasyonu zehirlilik gideren bir detoksifikasyon ünitesi şeklinde bir ön antım işlemi olarak önerilmiş ve bu tip endüstri için“Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği”nde ZSF olarak verilen standartta da yeni bir alternatif değer tavsiye edilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
DETOXIFICATION OF HAZARDOUS WASTES BY OZONE OXIDATION SUMMARY Detoxification of industrial generated hazardous wastes by ozone oxidation was investigated during the study. Pulp and paper industry and plastic industry are selected for sampling. The former samples were taken from pulp and paper line influent, after the filtration and the letter from the dying process (in form of sludge and water). Fish acute toxicity tests (bio-assay) were performed before and after the ozone oxidation in order to monitor the toxicity effect of samples. LC50 (Lethal concentration - 50) and TU(a) (toxic unite acute) were determined and COD was also measured during the experimental studies. According the results obtained after the experimental works; TU(a) value for pulp and paper industry was reduced from 6 unites down to 4 unites. For the plastic industry TU(a) value has decreased by 27 unites, from 50 unites to 23 unites. Regarding to COD removal, after 90 minutes of optimum ozone oxidation, COD value for pulp and paper industry has dropped from 2350 mg/L to 900 mg/L, for plastic industry from 2850 mg/L down to 1850 mg/L after 30 minutes of optimum ozonation time. Finally, results were evaluated and discussed in the“ results and conclusion ”section pulp and paper industry ozonation was recommended as an oxidation process for COD removal in overall wastewater treatment system. For the plastic industry the mentioned process was recommended as a pretreatment for detoxification. For both industries new discharge standards were suggested.