Türk toplu iş hukukunda işletme toplu iş sözleşmesi
Enterprise collective labor agreement in Turkish collective labor law
  1. Tez No: 1013697
  2. Yazar: SILA SUMMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ DURSUN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
İşletme toplu iş sözleşmesi, aynı işverene ait ve aynı işkolunda faaliyet gösteren birden fazla işyerinin tek bir toplu iş sözleşmesi kapsamında düzenlenmesini esas alan, Türk toplu iş hukukuna özgü bir toplu pazarlık modelidir. İşletme toplu iş sözleşmesinin zorunlu oluşu, işletme kapsamındaki işyerlerinde çalışma koşullarının yeknesaklaştırılması ve işletme bütünlüğünün korunması bakımından önemli bir işleve sahiptir. Bu yönüyle işletme toplu iş sözleşmesi, klasik işyeri toplu iş sözleşmesinden ayrılan kendine özgü bir yapıya sahiptir. İşletme toplu iş sözleşmesinin uygulanması; işyeri ile işletme ayrımının belirlenmesi, bağlı yerlerin değerlendirilmesi, işkolunun tespiti, yetki sürecinde çoğunluk hesabının işletme bütünü esas alınarak yapılması ve işyeri kayıtlarının hukuki etkisi gibi çeşitli tartışmaları da beraberinde getirmektedir. Bunun yanında işyeri devrinin toplu iş sözleşmesine etkisi, işletme bütünlüğü ilkesinin yansıması, grev ve lokavt süreçlerinin işletme düzeyindeki görünümü ile işletme kapsamındaki bazı işyerlerinde grev yasağı bulunmasının doğurduğu sonuçlar uygulamada önem taşıyan sorun alanları arasında yer almaktadır. Bu çalışmada işletme toplu iş sözleşmesi, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu çerçevesinde ele alınmış; konuya ilişkin yasal düzenlemeler, öğretideki görüşler ve yargı kararları birlikte değerlendirilerek uygulamada ortaya çıkan sorunlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The enterprise-level collective bargaining agreement is a collective bargaining model unique to Turkish labor law, based on the principle of regulating multiple workplaces belonging to the same employer and operating within the same industry under a single collective bargaining agreement. The mandatory nature of the enterprise collective bargaining agreement serves an important function in standardizing working conditions across workplaces within the enterprise and preserving the integrity of the enterprise. In this respect, the enterprise collective bargaining agreement has a unique structure that distinguishes it from the traditional workplace collective bargaining agreement. The implementation of the enterprise collective bargaining agreement raises various debates, including the determination of the distinction between the workplace and the enterprise, the assessment of affiliated locations, the identification of the industry sector, the calculation of the majority in the authorization process based on the enterprise as a whole, and the legal implications of workplace records. In addition, the impact of workplace transfers on collective bargaining agreements, the reflection of the principle of enterprise unity, the manifestation of strike and lockout processes at the enterprise level, and the consequences of strike bans in certain workplaces within the enterprise are among the significant issues in practice. In this study, the enterprise-level collective bargaining agreement is examined within the framework of the Trade Unions and Collective Bargaining Agreements Law No. 6356; legal regulations, scholarly opinions, and judicial decisions on the subject are evaluated together to analyze the issues arising in practice.