الأدوات الإسلامية لتمويل عجز الميزانية العامة للدولةنموذج مقترح للدولة الليبية
Devlet bütçesini finanse etmek için İslami finans yöntemleri: Libya örneği
  1. Tez No: 1013698
  2. Yazar: ALI AHMED OMAR HABBERRIH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDELKADER CHACHI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Libya devletinde bütçe açığının İslami finansman araçlarıyla nasıl finanse edilebileceğini ele almaktadır. Araştırma, bütçe açığını İslami hükümlerle uyumlu araç ve mekanizmalar yoluyla finanse etmeyi amaçlayan meşru finansman alternatiflerine odaklanmaktadır. Bu araçlar, şeriat otoriteleri tarafından onaylanmakta ve yerel mevzuatla düzenlenmektedir. Ayrıca çalışma, Libya'daki kamu finansmanı politikalarını, bütçe finansmanını düzenleyen yasaları, İslami fıkıhta yer alan finansman yöntemlerini ve Libya mevzuatında yer alan düzenlemeleri irdelemektedir. Çalışma, bütçe açığının İslami finansman araçlarıyla kapatılması konusunda uluslararası deneyimleri incelemekte ve bu deneyimlerden Libya bağlamında yararlanma olanaklarını ortaya koymaktadır. Libya'daki bütçe açığını finanse etmek için şeriatla uyumlu finansman yöntemlerine dayalı önerilen bir model sunulmaktadır. Çalışmanın sonuçları, mevcut geleneksel faizli finansman yöntemlerinin kamu borç yükünü artırdığını, oysa İslami finansman yöntemlerinin daha sürdürülebilir çözümler sunarak finansal riskleri azaltabileceğini ve ekonomik istikrarı destekleyebileceğini göstermektedir. Çalışma, Libya'daki finansal ve ekonomik gerçekliği tanımlamak ve İslami finansman araçlarının uygulanabilirliğini ve etkilerini analiz etmek için betimleyici ve analitik yöntemleri kullanmaktadır. Çalışma, Libya'da İslami Sukuk Kanunu'nun hızlıca yürürlüğe konulması ve bu finansman modelinin başarısını garanti altına alacak yasal ve kurumsal altyapının sağlanması gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the topic of Islamic instruments for financing the general budget deficit in the Libyan state. It focuses on Sharia-compliant financing alternatives that enable the coverage of the budget deficit through tools and mechanisms consistent with Islamic principles, as approved by Sharia boards and regulated by local legislation. The study also highlights the public finance policy in Libya and the laws governing budget financing, with particular focus on Islamic jurisprudential financing methods and relevant Libyan legislation. It further examines several international experiences in financing budget deficits using Islamic financial tools and explores the potential applicability of these tools in the Libyan context. The study presents a proposed model for financing the budget deficit in Libya based on Sharia-compliant instruments. The findings show that the current reliance on conventional interest-based financing increases the public debt burden, whereas Islamic finance methods may offer sustainable financial solutions that reduce financial risks and support economic stability. The study employs descriptive and analytical approaches to assess the financial and economic realities in Libya and to analyze the feasibility and potential impact of implementing Islamic financial instruments. It recommends accelerating the activation of the Islamic Sukuk Law in Libya and establishing the legislative and institutional framework necessary to ensure the success of this sustainable financing model.