التطوير التنظيمي للمؤسسات الوقفية في عصر التحوّل الرقمي
Dijital dönüşüm çağında vakıf kurumlarının kurumsal gelişimi
  1. Tez No: 1013716
  2. Yazar: BİLAL HALİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUHEL AHMED FADEL HAWAMDEH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
Özet
Doktora tezi, vakıf kuruluşlarında dijital dönüşümü desteklemek için şer'i hükümler ve geleneksel değerlerle uyumlu bütünleşik bir organizasyonel model tasarlamayı amaçlamaktadır. Model, on iki temel alana dayanmaktadır: strateji, organizasyonel yapı, sistemler, personel, beceriler, liderlik stilleri, ortak değerler, şer'i hükümler, açıklık ve şeffaflık, hesap verebilirlik ve denetim, paydaşlara karşı sorumluluk ve özerklik. Bu tezde çalışma yöntemi olarak, teorik analiz ve pratik uygulamayı birleştiren bütünleşik bir bilimsel metodoloji benimsenmiştir. Betimleyici, analitik ve uygulamalı yaklaşımlar kullanılarak, dijital dönüşüm çağında vakıf kuruluşlarının ihtiyaçlarını karşılayan bütünleşik ve sürdürülebilir bir modelin oluşturulması sağlanmıştır. Çalışmanın başlıca sonuçları şunlardır: - Uzmanlar, vakıf kuruluşlarında organizasyonel gelişim için önerilen modelin her bir alanı üzerinde büyük ölçüde mutabık kalmışlardır. On iki alanın tamamı uzmanlardan oldukça yüksek düzeyde onay almıştır. - α=0.05 anlamlılık düzeyinde, her bir alan ile diğer alanlar arasında ve ayrıca her bir alan ile önerilen organizasyonel gelişim modelinin tamamı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon bulunmaktadır. Çalışma, aşağıdaki önerilerle sonuçlanmıştır: - Önerilen örgütsel gelişim modelinin vakıf kuruluşları tarafından benimsenmesi. - Vakıf kuruluşlarının stratejilerinde dijital dönüşüme özel bir önem vermeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This PhD thesis aims to design an integrated organizational model to support digital transformation in waqf (endowment) institutions while maintaining compliance with Islamic legal provisions and traditional values. The model is based on 12 key domains: strategy, organizational structure, systems, human resources, skills, leadership styles, shared values, Islamic legal provisions, disclosure and transparency, accountability and oversight, stakeholder responsibility, and autonomy. This dissertation's research methodology adopted an integrated scientific approach combining theoretical analysis and practical application through descriptive, analytical, and applied methodologies. This approach ensures the development of a comprehensive and sustainable model that meets the needs of waqf institutions in the digital transformation era. Among the major findings of the study are following results: - There was strong agreement among experts on each of the twelve domains of the proposed organizational development model for waqf institutions, with all domains receiving very high approval ratings. - At a significance level of α = 0.05, there were meaningful correlations between each domain and the others, as well as between each domain and the overall proposed organizational development model. The study also suggests several recommendations, among which are: - Waqf institutions should implement this organizational development model. - Waqf institutions should place special emphasis on digital transformation within their strategic planning.