Bilgisayarlı tomografilerde kullanılan metal artefakt azalımı yazılımlarının radyoterapi tedavilerinde doz dağılımına etkisinin analiz edilmesi
Analyzing the effect of metal artifact reduction software used in computed tomography on dose distribution i̇n radiotherapy treatments
- Tez No: 1013723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR SAYGI, DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHA ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
Özet
Kanser hastalarının %1 ila %4 ünde tümörlü bölge veya tümörün yakınındaki sağlıklı dokuda alınan doz miktarını etkileyecek metal protezler bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar yüksek atom numarası ve yoğunluğa sahip metal protezlerin heterojenlik nedeniyle doz dağılımını etkilediğini göstermektedir.Bu nedenle çalışmanın temel amacı BT de artefakt düzeltme algoritmalarının tedavide hedef hacim belirlemedeki ve doz dağılımı üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Bu amaç ile CoCrMo alaşımlı ve Ti6Al4V alaşımlı implantlar kullanılarak bir ekstremite fantomu tasarlanmış, üretilmiş ve kalite kontrolleri yapılmıştır. % doz farkı değerleri MOSFET ve OSL'den elde edilen doz değerlerinin TPS'den elde edilen doz değerleri ile karşılaştırılması sonucu elde edilmiştir. CoCrMo alaşımlı femural implant için % doz farkı değerleri, MAR(-) 3B-KRT tedavi planlamasında en yüksek %21,27, MAR(+) 3B-KRT tedavi planlamasında en yüksek %10,96, MAR (-) VMAT tedavi planlamasında en yüksek %16,72, MAR(+) VMAT tedavi planlamasında %12,12 olarak OSL dozimetri sistemiyle kaydedilmiştir. Ti6Al4V alaşımlı femur plaka imlantı için % fark değerleri, MAR(-) 3B-KRT tedavi planlamasında en yüksek %13,68, MAR (+) 3B-KRT tedavi planlamasında en yüksek %5,46, MAR(-) VMAT tedavi planlamasında en yüksek 13,98, MAR (+) VMAT tedavi planlamasında %9,96 olarak yine OSL dozimetri sistemiyle kaydedilmiştir. MOSFET dozimetri ile kaydedilen % doz farkı değerleri OSL sistemi ile kaydedilen % doz farkı değerlerinden daha düşüktür. Bu farklar metalik implant kaynaklı olduğu için ve MAR algoritması kullanıldığı durumda azalma gösterdiği için radyoterapide tedavi planlamada tercih edilecek bir opsiyon olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Between 1% and 4% of cancer patients have metal prostheses in the tumor area or in healthy tissue near the tumor, which may affect the dose received. Studies have shown that metal prostheses with high atomic number and density affect the dose distribution due to heterogeneity. Therefore, the main aim of this study is to evaluate the effect of artifact correction algorithms on the target volume determination and dose distribution in CT. For this purpose, an extremity phantom was designed, manufactured and quality controlled using CoCrMo alloy and Ti6Al4V alloy implants. % Dose difference values were obtained by comparing the dose values obtained from TPS with MOSFET and OSL dosimetry systems.The % dose difference values for the CoCrMo alloy femural implant were recorded by OSL dosimetry system as 21.27% for MAR(-) 3D-CRT treatment planning, 10.96% for MAR(+) 3D-CRT treatment planning, 16.72% for MAR (-) VMAT treatment planning and 12.12% for MAR(+) VMAT treatment planning. For the Ti6Al4V alloy femoral plate implant, the highest dose difference values were 13.68% in MAR(-) 3D-CRT treatment planning, 5.46% in MAR(+) 3D-CRT treatment planning, 13.98% in MAR(-) VMAT treatment planning, and 9.96% in MAR(+) VMAT treatment planning, again with OSL dosimetry. The % dose difference values recorded with MOSFET dosimetry are lower than the % dose difference values recorded with OSL system. Since these differences are due to metallic implants and decrease when the MAR algorithm is used, it is seen as a preferable option for treatment planning in radiation therapy.