Kolorektal cerrahide anastomoz kaçaklarının erken tanısında CRP ve prokalsitonin değerlerinin rolü : Deneysel çalışma
The role of CRP and procalcitonin levels in early diagnosis of anastomosis leaks in colorectal surgery: An experimental study
  1. Tez No: 1013765
  2. Yazar: CENK YAZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAY NAZLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Barsak anastomozları sonrasında postoperatif anastomoz kaçakları çok ciddi mortalite ve morbidite oranlarını beraberinde getirebilmektedir. Anastomoz kaçaklarının erken tanısındaki zorluklar bu mortalite ve morbidite oranlarını arttırmaktadır. Sonuç olarak hastalarda peritonit, sepsis ve septik şok gibi oldukça mortal komplikasyonlar gelişebilmektedir. İnsanlar üzerinde yapılan pek çok retrospektif çalışmada kandaki CRP ve prokalsitonin(PRK) düzeylerinin anastomoz kaçaklarının erken tanısında anlamlı olabileceği gösterilmiştir. Ancak bu konudaki prospektif çalışmaların yetersiz olduğu görülmektedir. İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalarda; hastaların yaşı, cinsiyeti, komorbid hastalıkları, kullanılan cerrahi teknikler ve uygulanan postoperatif tedavilerdeki farklılıklar gibi durumlardan dolayı homojen çalışmalar ve doğru sonuçlar elde etmekte güçlükler karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle homojen gruplarda, aynı cerrahi teknik uygulanan, CRP ve prokalsitonin düzeylerinin en az değişken ile etkileneceği deneysel bir çalışma planladık. Bu çalışmadaki amacımız deney hayvanları üzerinde kontrollü bir anastomoz kaçağı oluşturarak postoperatif 1.gün ve 5.gün'deki kan CRP ve prokalsitonin düzeylerinde, kontrol ve çalışma grubunda istatistiksel olarak anlamlı ve kullanılabilir bir farklılık olup olmadığını araştırmaktır. Bu çalışma Adnan Menderes Üniversitesi Deney Hayvanları Üretim ve Hayvan Deneyleri Laboratuvarı'nda gerçekleştirildi. Çalışma öncesi Adnan Menderes Üniversitesi Deney Hayvanları Araştırma Etik Kurulu'ndan proje onay formu alındı. Çalışma süresince, 1964 Helsinki Deklerasyonu'nda yer alan laboratuar hayvanlarının bakım ve kullanımına dair kurallar titizlikle uygulandı. Çalışma sürecinde 20 adet Wistar Albino cinsi rat kullanıldı. Ratlar 10 adet çalışma ve 10 adet kontrol grubu olarak gruplandırıldı. Kontrol grubunda 8 adet ipek sütür kullanılarak kolo-kolik uçuca, çalışma grubunda ise 4 adet ipek sütür kullanılarak kolo-kolik uçuca barsak anastomozu uygulanarak deney grubunda kontrollü bir anastomoz kaçağı oluşturuldu. Tüm ratların postoperatif 1.gün ve 5.gündeki kan örnekleri alınarak kanda CRP ve prokalsitonin düzeyleri araştırıldı. Anastomoz hattı sakrifikasyon işlemi öncesinde rezeke edilerek patlama basınçları ölçüldü. Sonuç olarak anastomoz kaçağı görülen çalışma grubundaki ratların kan CRP ve prokalsitonin düzeyleri kontrol grubundaki ratlara göre gerek postoperatif 1.günde gerekse postoperatif 5.günde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu. Çalışma sonuçlarımız insanlar üzerinde yapılan pek çok çalışmanın sonuçlarını desteklediği gibi; bu çalışmada ratlar üzerinde deneysel bir anastomoz kaçağı modeli denenmiş olup bu sayede literatüre katkıda bulunduğumuz düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Postoperative anastomotic leakage after intestinal anastomosis may cause severe mortality and morbidity rates. The difficulties in the early diagnosis of anastomotic leakage increase the mortality and morbidity rates. As a result, patients may develop severe mortal complications such as peritonitis, sepsis and septic shock. In many retrospective studies on human, CRP and procalcitonin (PRK) levels in blood have been shown to be significant in the early diagnosis of anastomotic leakage. However, it is seen that prospective studies on this issue are insufficient. Studies on people; age, sex, comorbid diseases, surgical techniques used and differences in the postoperative treatments are difficult to obtain homogenous studies and accurate results. Therefore, we planned an experimental study in which homogenous groups, CRP and procalcitonin levels were applied with the same surgical technique. The aim of this study was to determine whether there is a statistically significant and usable difference in the levels of CRP and Procalcitonin in the control and study groups. This study was carried out in Adnan Menderes University Experimental Animal Production and Animal Experiments Laboratory. The project approval form was obtained from Adnan Menderes University Experimental Animal Research Ethics Committee. During the study, the guidelines for the care and use of laboratory animals in the 1964 Helsinki Declaration were meticulously applied. Twenty Wistar Albino rats were used in the study. Rats were grouped as 10 study and 10 control groups. In control group, colonic intestine anastomosis tip was used by using 8 silk sutures, and in the study group, a controlled anastomosis leakage was created in the experimental group by using colonic intestine anastomosis using 4 silk sutures. Blood samples of all rats were taken on the 1st and 5th days postoperatively and blood CRP and procalcitonin levels were investigated. The anastomosis line was resected before the sacrification process and bursting pressures were measured. As a result, blood CRP and procalcitonin levels of the rats in the study group with anastomotic leakage were found to be statistically significantly higher on the postoperative 1st day and postoperative 5th day than the rats in the control group. Our study results support the results of many studies on people; In this study, an experimental anastomosis leakage model was tested on rats and we think that we contributed to the literature.