CAD/CAM sistemiyle hazırlanan iki yüzlü sınıf 2 rezin nano seramik inley restorasyonların klinik performansının değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical performance of CAD/CAM fabricated two surface class II resin nano ceramic inlay restorations
  1. Tez No: 1013779
  2. Yazar: AYŞE TUĞÇE TUNAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA UZER ÇELİK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
CAD/CAM Sistemiyle Hazırlanan İki Yüzlü Sınıf 2 Rezin Nano Seramik İnley Restorasyonların Klinik Performansının Değerlendirilmesi Bu randomize, kontrollü ve tek merkezli klinik çalışmanın amacı, CAD/CAM sistemiyle hazırlanan iki yüzlü sınıf 2 rezin nano seramik inley restorasyonların 1 yıllık klinik performansını direkt kompozit restorasyonlarla karşılaştırmaktır. İki yüzlü (MO veya OD) çürük lezyonu veya değiştirilmesi gereken eski restorasyona sahip 120 adet diş çalışmaya dahil edildi ve rastgele iki gruba ayrıldı. Deney grubundaki restorasyonlar CAD/CAM sistemi kullanılarak rezin nano seramik bloklar (Lava Ultimate, 3M ESPE, ABD) ile üretilirken, kontrol grubundaki direkt kompozit rezin restorasyonlar için üç aşamalı asitle ve yıka adeziv sistemiyle (Optibond FL, Kerr, ABD) birlikte posterior nanohibrit bir kompozit rezin (Clearfil Majesty Posterior, Kuraray, Japonya) kullanıldı. Test edilen tüm restorative materyaller üretici firmaların önerileri doğrultusunda uygulandı. Klinik değerlendirmeler 1. haftada, 6. ayda ve 1. yılda FDI kriterleri kullanılarak yapıldı. Veriler Friedman's ANOVA ve Mann-Whitney U testleri ile analiz edildi ( = 0.05). Birinci yılın sonunda tüm restorasyonlar kabul edilebilir klinik performans gösterdi. Tüm kriterlerde iki grup arasında istatistiksel olarak herhangi bir fark gözlenmedi. Sadece 1. yılda direkt kompozit restorasyonların yüzey parlaklığında anlamlı bir azalma görüldü (p =0,046). CAD/CAM sistemiyle hazırlanan rezin nano seramik inley restorasyonların 1 yıllık klinik performansı başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Clinical Performance of CAD/CAM Fabricated Two Surface Class II Resin Nano Ceramic Inlay Restorations The aim of this randomized, controlled, single centre clinical trial was to evaluate the one year clinical performance of CAD/CAM fabricated resin nano-ceramic inlay restorations in two surface class II cavities in comparison with direct posterior composite restorations. One hundred and twenty 2-surface (MO or OD) carious lesions or old restorations that needed to be replaced were included and randomly assigned into two groups. The restorations in experimental group were fabricated by a CAD/CAM system with resin nano ceramic blocks (Lava Ultimate, 3M ESPE, USA), while a posterior nanohybrid composite resin (Clearfil Majesty Posterior, Kuraray, Japan) was used for direct posterior composite restorations in control group with a three-step etch & rinse adhesive system (Optibond FL, Kerr, USA). All tested restorative materials were used according to the manufacturers' instructions. Clinical evaluation was performed after 1 week, 6 months and 1 year according to the FDI criteria. The data were analyzed using Friedman's ANOVA and Mann-Whitney U tests ( = 0.05). After 1 year, all of the restorations were clinically acceptable. Considering all of the criteria, the differences between the two groups were not statistically significant. Only surface lustre of direct composite restorations significantly reduced after 1 year (p =0.046). The clinical performance of CAD/CAM fabricated resin nano ceramic inlay restorations was found successful after 1 year of clinical service.