Ani işitme kayıplı hastalarda hiperbarik oksijen tedavisinin nazal fonksiyonlar üzerine etkisi
The effect of hyperbaric oxygen therapy on nasal functions in patients with sudden hearing loss
- Tez No: 1013829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
Özet
Hiperbarik oksijen tedavisinin (HBOT) nazal hava akımı, nazal mukosilier klirens ve koku fonksiyonları gibi nazal fonksiyonlar üzerine farklı etkilerinin olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı HBOT alan ani işitme kaybı tanısı konulan hastaların tedavilerinin farklı süreçlerindeki nazal hava akımı, nazal mukosilier klirens, koku fonksiyonları, nazal nemlilik ve nazal semptom skoru sonuçlarını değerlendirmektir. Bu çalışmayla bilime sağlayacağımız ana katkı HBOT'un objektif ve subjektif nazal fonksiyon testleri üzerine etkilerini ani işitme kaybı hasta popülasyonunda değerlendirmek ve kısa/uzun dönem sonuçlarını karşılaştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM Bu çalışmaya ani işitme kaybı tanısı almış; HBOT ve oral steroid tedavisi alan hastalar, yanızca oral steroid tedavisi alan hastalar ve sağlıklı gönüllüler dahil edildi. Çalışmaya katılmayı kabul eden hastalara tedavileri başlamadan önce Sakkarin testi, PNIF (Peak Nasal Inspiratory Flow), CCCRC (Chemosensory Clinical Research Center) koku testi, nazal Schirmer testi ve SNOT-22 (Sinonasal Outcome Test-22) anketi yapıldı. Aynı testler sağlıklı gönüllülere de uygulandı. HBOT ve oral steroid tedavisi alan hastalara 10. seans, 20. seans ve tedavi sonrası 6. ayda testler tekrar uygulandı. Sadece oral steroid alan hastalara tedavi öncesi ve sonrası aynı testler uygulandı. Tedavilerin farklı dönemlerindeki nazal test skorları kendi içinde ve birbirleri ile kıyaslandı.BULGULAR Bu çalışmada AİK tanısıyla HBOT ve oral steroid tedavisi alan 59 hasta, sadece oral steroid tedavisi alan 35 hasta ve 61 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplam 155 katılımcı dahil edildi. HBOT ve oral steroid alan hastaların başlangıç-10.seans karşılaştırılmalarında bilateral Schirmer ve SNOT-22 skorlarında anlamlı düşüş; PNIF, koku total skorları ve Sakkarin testi skorlarında anlamlı yükseklik saptandı. (tüm analizler için; p<0.0001 ). HBOT ve oral steroid alan hastaların başlangıç-20. seans karşılaştırılmalarında başlangıç-10. seans karşılaştırılmalarına benzeristatistiksel anlamlılık elde edildi (SNOT-22 için p=0,0004; kalan analizler için p<0.0001). HBOT ve oral steroid alan hastaların 10.-20. seans karşılaştırılmalarında bilateral Schirmer (p<0,0001) skorlarında anlamlı düşüş; PNIF (p=0,0459), koku total (p<0,0001) ve Sakkarin testi (p<0,0001) skorlarında anlamlı yükseklik saptandı. Sadece oral steroid alan hastaların başlangıç ve tedavi sonrası karşılaştırılmalarında PNIF (p=0,005) skorlarında anlamlı yükselme, bilateral Schirmer skorları (p<0,0001) ve SNOT-22 (p=0,0195) skorlarında anlamlı düşüş saptanmıştır. SONUÇ HBOT'un objektif testlerden PNIF, CCCRC koku testi alt bileşen skorlarını, sakkarin klirens süresini arttırdığını; bunun yanında bilateral Schirmer test skorlarını azalttığını saptadık. Subjektif testlerden ise nazal fonksiyonları değerlendirmede çok sık kullanılan SNOT-22 skorlarının düştüğünü tespit ettik. Bu bilgiler ışığında HBOT'un nazal akım, koku fonksiyonları ve sinonazal yaşam kalite skorları üzerine olumlu etkilerinin olduğu, bunun yanında nazal nemlilik ve mukosilier klirens üzerine ise olumsuz etkilerinin olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE Hyperbaric oxygen therapy (HBOT) has been shown to exert various effects on nasal functions, such as nasal airflow, nasal mucociliary clearance, and olfactory functions. The aim of this study is to evaluate the results of nasal airflow, nasal mucociliary clearance, olfactory functions, nasal moisture, and nasal symptom scores at different stages of treatment in patients diagnosed with sudden sensorineural hearing loss (SSNHL) receiving HBOT. The primary contribution of this study to the literature is to assess the effects of HBOT on objective and subjective nasal function tests within the SSNHL patient population and to compare the short-term and long-term outcomes.MATERIALS AND METHODS The study included patients diagnosed with SSNHL receiving combined HBOT and oral steroid therapy, patients receiving only oral steroid therapy, and healthy volunteers. Prior to the initiation of treatment, participants underwent the Saccharin test, Peak Nasal Inspiratory Flow (PNIF) test, Connecticut Chemosensory Clinical Research Center (CCCRC) olfactory test, nasal Schirmer's test, and the Sino-Nasal Outcome Test-22 (SNOT-22) questionnaire. The same tests were administered to the healthy control group. For patients receiving combined HBOT and oral steroids, tests were repeated at the 10th session, the 20th session, and at the 6-month post-treatment follow-up. For patients receiving only oral steroids, the tests were performed before and after the treatment. Nasal test scores from different treatment periods were compared both within the groups and between the groups. RESULTS A total of 155 participants were included in the study: 59 patients receiving HBOT andoral steroids for SSNHL, 35 patients receiving only oral steroids, and 61 healthy volunteers. In the comparison between baseline and the 10th session for the HBOT + oral steroid group, a significant decrease was observed in bilateral Schirmerand SNOT-22 scores, while a significant increase was found in PNIF, total olfactory scores, and saccharin test scores (p < 0.0001 for all analyses). Similar statistical significance was obtained in the baseline vs. 20th session comparison (p = 0.0004 for SNOT-22; p < 0.0001 for others). In the comparison between the 10th and 20th sessions for the same group, bilateral Schirmer scores significantly decreased (p < 0.0001), while PNIF (p = 0.0459), total olfactory (p < 0.0001), and saccharin test (p < 0.0001) scores significantly increased. In patients receiving only oral steroids, a significant increase in PNIF scores (p = 0.005) and a significant decrease in bilateral Schirmer scores (p < 0.0001) and SNOT-22 scores (p = 0.0195) were observed post-treatment.CONCLUSION We determined that HBOT increases PNIF scores, sub-components of the CCCRC olfactory test, and saccharin clearance time, while it decreases bilateral Schirmer test scores. Regarding subjective assessments, a reduction in SNOT-22 scores, which are frequently used to evaluate nasal functions, was observed. In light of these findings, it was concluded that HBOT has positive effects on nasal airflow, olfactory functions, and sinonasal quality-of-life scores; however, it adversely affects nasal moisture and mucociliary clearance.