DDD pacing sırasında atrioventriküler bekleme süresi kısaltılarak sağlanan genişlemesinin sol ventrikül ve aortanın çıkan, inen ve abdominal segmentlerinde“peak”dt/dt üzerine etkisi
The effect of QRS enlargement during DDD pacing provided a shorter atrioventricular period on ''peak'' dp/dt levels of ascending, descending and abdominal segments of the aorta and left ventricle
  1. Tez No: 1013833
  2. Yazar: AHMET YAŞAR ÇİZGİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN UMMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Pacing yolu ile sağlanan QRS genişlemesinin ventrikül ve aortik segmentlerde“peak”dp/dt değerleri üzerine etkisini incelemek HASTALAR ve YÖNTEM: Tanı ve tedavi amaçlı kateterizasyon yapılan 19 yetişkin çalışmaya alındı. Hastalarda invaziv basınçlar,“peak”dp/dt değerleri, kalp hızı, QRS genişliği bazal koşullarda, bazal değerinden 10 vuru yüksek kalp hızlarında yapılan AAI pacing ve 10'ar msn aşamalar ile kısaltılan AVD ile altı aşamada DDD yapılan pacing sırasında kaydedildi. Sol ventrikül, çıkan, inen ve abdominal aort segmentlerinden aynı koşullarda kayıtlar alındı. Sol ventrikül ölçümleri IV 5 mg metoprolol uygulamasından sonra tekrarlandı. Sayısal veriler arasındaki farklılıklar paired-t, ilişkiler Pearson korelasyon testleri ile değerlendirildi. P<0,05 anlamlılık sınırı kabul edildi. BULGULAR: QRS süreleri AVD süresinin kısalmasına paralel olarak genişledi. QRS sürelerindeki genişlemeye paralel olarak sol ventrikül, çıkan, inen ve abdominal aort segmentlerinde“peak'' dp/dt değerleri azaldı (p değerleri sırayla <0.001, =0.003, <0.001, <0.001). Sol ventrikül ve aort segment ”peak“ dp/dt değerlerinin birbiriyle anlamlı korelasyon göstermekte idi (tümü için p<0.001). Sayısal veriler karşılaştırıldığında abdominal aorta ”peak“ dp/dt değerleri diğer aort segmentlerdinden yüksekti (p….). IV betabloker uygulaması ile sol ventrikül ”peak“ dp/dt değeri anlamlı azalma göstermedi (p=0.07). Benzer protokol ile pacing uygulandığında sayısal olarak daha düşük değerlerde ortaya çıkan ''peak'' dp/dt değerleri pacing ile sağlanan QRS genişlemesine paralel olarak azaldı (….) SONUÇ VE ÖNERİLER: Kısa AVD ile DDD pacing yapılarak sol ventrikül ve aort ”peak" dp/dt değerleri azaltılabilir. Betabloker kullanımı ile birlikte bu uygulama yapıldığında elde edilen azalma daha belirgin olur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The purpose of this study is to evaluate and compare the effect of gradual QRS enlargement provided by temporary DDD pacing and IV beta blockers application on ventricular and aortic pressure values and particularly on ''peak'' dp/dt values. METHODS: Nineteen adult patients undergoing diagnostic or therapeutic procedure in catheter laboratory were enrolled to the study. The baseline heart rates, pressures, ''peak'' dp/dt values, QRS duration were recorded in all patients, than AAI pacing at over 10 bpm of the baseline and DDD pacing at the same rate with 10 msn decreasings of AVD begining from AAI PR duration for six steps. All of the recordings repeated at every steps and from left ventricle, and ascending, descending and abdominal aortic segments. Left ventricular recordings repeated 5 minutes after IV 5 mg metoprolol administration. Obtained numerical data compeared with paired-t test and their correlations tested with Pearson correlation analysis. P<0,05 accepted as threshold for significans. RESULTS: A stepwise and significant increase of QRS durations were observed in DDD pacing steps (p<0.001 for all). In parallel with expansion of the QRS durations, ''peak'' dp/dt values of left ventricle and ascending, descending and abdominal aortic segments decreased significantly (p<0.001, p=0.003, p<0.001, p<0.001 respectively). DDD pacing induced ''peak'' dp/dt changes were singnificantly correlated with each other at all locations (p<0.001). Although after use of IV metoprolol left ventricular ''peak'' dp/dt did show significant decrease (p=0.07), DDD pacing in this setting revealed a much more decrease in the ''peak'' dp/dt (p=0.003) CONCLUSION: DDD pacing decrease ''peak'' dp/dt values of left ventricle and ascending, descending and abdominal aortic segments. These changes occur additively after use of betablocer induced decrease at left ventricle. Therefore short AVD DDD pacing might be a therapeutic tool for clinical conditions which lower aortic tensile stress are required.