Sağ ventrikül apikal pacing ile ortaya çıkan ventriküler aktivasyon sekansı değişikliğinin, her iki ventrikülün sistolik ve diyastolik fonksiyonları üzerine olan akut etkisinin ekokardiyografi ve radyonüklid ventrikülografi ile değerlendirilmesi
The evaluation of the acute effect of ventricular activation sequence change induced by right ventricular apical pacing on the systolic and diastolic functions of the right and the left ventricle by echocardiography and radionuclide ventriculography.
- Tez No: 273014
 - Danışmanlar: PROF. DR. H. MURAT ÖZDEMİR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kardiyoloji, Cardiology
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, yapısal kalp hastalığı olmayan olgularda, sağ ventrikül apikal pacing ile ortaya çıkan ventriküler aktivasyon sekansı değişikliğinin, her iki ventrikülün sistolik ve diyastolik fonksiyonları üzerine olan akut etkisinin ekokardiyografi ve radyonüklid ventrikülografi (RVG) ile değerlendirilmesidir.Yöntem: Hasta sinüs sendromu (HSS) nedeni ile iki odacıklı kalp pili taşıyan 17 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan tüm olgular normal atriyoventriküler (AV) iletiye sahip, intrinsik ileti sırasında dar QRS izlenen ayrıca ventriküler elektrodun sağ ventrikül apeksinde konumlandırıldığı hastalardı. Tüm hastalara öncelikle AAI modunda (Mod 1) 5 dakika sonra da DDD modunda (Mod 2- mümkün olan en kısa AV interval ile % 100 ventriküler pacing sağlayarak) ekokardiyografik inceleme ve RVG yapıldı. Her iki pil modu sırasında sol ve sağ ventrikül için diyastol ve sistol sonu volümü, ejeksiyon fraksiyonu (EF), miyokardiyal performans indeksi ile inter- ve intraventriküler dissenkroni indeksleri ölçüldü.Bulgular: Sol atriyum çapı Mod 2' de Mod 1' e kıyasla anlamlı olarak daha büyüktü (37,1 ± 3,9' a karşılık 35,5 ± 2,4 p=0,014). Ekokardiyografi ve RVG ile ölçülen sol ventrikül diyastol sonu volümü (SVDSV) Mod 2 sırasında Mod 1' e göre anlamlı olarak daha düşüktü (96,3 ± 10,9' a karşılık 110,8 ± 18,6; p=0,017 ve 94 ± 11' e karşılık 104,3 ± 11,6; p=0,02). Benzer şekilde ekokardiyografi ve RVG ile hesaplanan atım volümü ve EF Mod 2 sırasında Mod 1' e kıyasla anlamlı olarak daha düşük saptandı (53,2 ± 9,4' e karşılık 64,2 ± 11,3; p=0,008, 43,8 ± 6,3' e karşılık 54,9 ± 7,2; p=0,004 ve % 55,1 ± 5,1' e karşılık % 59,1 ± 4,5; p=0,003, % 46,8 ± 7,4' e karşılık % 52,9 ± 7,3; p=0,008).Triküspit lateral anulusundan ölçülen MPİ değeri iki pil modu arasında benzerken (0,46 ± 0,14' e karşılık 0,47 ± 0,12; p=0,71), mitral lateral anulustan Mod 2 için ölçülen MPİ değeri, Mod 1' e göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu (0,51 ± 0,06' ya karşılık 0,42 ± 0,05; p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the acute effect of ventricular activation sequence change induced by right ventricular apical pacing on the systolic and diastolic functions of the right and the left ventricle (LV) by echocardiography and radionuclide ventriculography (RNV) in patients without structural heart disease.Methods: Seventeen patients with dual chamber pacemakers implanted for sick sinus syndrome(SSS) were studied. All had intact atrioventricular (AV) nodal conduction and narrow intrinsic QRS complexes and an apically placed ventricular lead in the right ventricle. They were evaluated by echocardiography and RNV in two pacing modes; first in Mode 1: AAI with intrinsic AV conduction and 5 minutes later in Mode 2 (DDD with the longest possible AV interval that resulted in 100 % ventricular pacing). Left and right ventricular end-diastolic and end-systolic volumes, ejection fractions (EF), myocardial performance index, inter- and intraventricular dyssynchrony indexes were calculated in the two pacing modes.Findings: The left atrial diameter was larger in mode 2 as compared to mode 1 (37,1 ± 3,9 vs 35,5 ± 2,4; p=0,014). The LV end-diastolic volume was lower in mode 2 as compared to mode 1 both by echocardiography and RNV (96,3 ± 10,9 vs 110,8 ± 18,6; p=0,017, 94 ± 11 vs 104,3 ± 11,6; p=0,02, respectively). The LV stroke volume and ejection fraction was likewise lower with mode 2 as compared to mode 1 by echocardiography and RNV (53,2 ± 9,4 vs 64,2 ± 11,3; p=0,008, 43,8 ± 6,3 vs 54,9 ± 7,2; p=0,004 and % 55,1 ± 5,1 vs % 59,1 ± 4,5; p=0,003 and % 46,8 ± 7,4 vs % 52,9 ± 7,3; p=0,008, respectively).Myocardial perfromance index (MPI) was similar when measured at the lateral tricuspid annulus (0,46 ± 0,14 vs 0,47 ± 0,12; p=0,71) but was higher when measured at the lateral mitral annulus in mode 2 as compared to mode 1 (0,51 ± 0,06 vs 0,42 ± 0,05; p=0,001).