Kadın kooperatiflerinin sosyal medya faaliyetlerinin satın alma kararı üzerindeki etkisine yönelik bir araştırma
A study on the impact of women's cooperatives' social media activities on purchasing decisions
- Tez No: 1013841
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Ankara'da faaliyet gösteren kadın kooperatiflerinin sosyal medya platformları üzerinden yürüttükleri pazarlama faaliyetlerinin (eğlence, etkileşim ve bilgilendirme), tüketicilerin satın alma kararları üzerindeki etkisini ve demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ankara'nın yerel üretim potansiyeli ve kadın emeğinin ekonomiye kazandırılmasındaki stratejik önemi, çalışmanın temel motivasyon kaynağıdır. Tezin ikinci bölümünde kooperatifçilik kavramı; üçüncü bölümde sosyal medya pazarlaması; dördüncü bölümde tüketici davranışları ve satın alma karar süreçleri literatür çerçevesinde analiz edilmiştir. Beşinci bölümde araştırmanın metodolojisi ve hipotezleri geliştirilmiştir. Altıncı bölümde, Ankara'da sosyal medya kullanan 400 katılımcıdan anket tekniği ile elde edilen verilerin istatistiksel analizleri (güvenirlik, korelasyon, regresyon, T-testi ve ANOVA) yer almaktadır. Yedinci bölümde ise ulaşılan sonuçlar tartışılmış ve stratejik öneriler sunulmuştur. Araştırma bulguları, sosyal medya faaliyetlerinin satın alma kararlarını olumlu ve anlamlı yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Boyutlar arasında satın alma kararını en güçlü etkileyen faktörün“bilgilendirme”olduğu saptanmıştır. Bu durum, tüketicilerin ürün doğallığı ve üretim süreçleri hakkında net bilgi alma ihtiyacının satın alma kararını tetikleyen en önemli motivasyon olduğunu göstermektedir. Demografik analizlerde; cinsiyet, eğitim, gelir ve çalışma durumunun satın alma niyetinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı, ancak 55 yaş ve üzeri grubun en yüksek satın alma eğilimine sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the impact of social media marketing activities (entertainment, interaction, informativeness) carried out by women's cooperatives operating in Ankara on consumers' purchase decisions, and whether these decisions differ according to demographic variables. The local production potential of Ankara and the strategic importance of integrating women's labor into the economy constitute the primary motivation of the study. The second chapter examines cooperativism; the third chapter discusses social media marketing; the fourth chapter analyzes consumer behavior within the literature framework. In the fifth chapter, the research methodology and hypotheses are developed. The sixth chapter includes statistical analyses (reliability, correlation, regression, T-test, and ANOVA) of data obtained through a survey from 400 social media users in Ankara. In the seventh chapter, results are discussed and strategic recommendations are presented. Research findings reveal that social media activities affect purchase decisions positively and significantly. Among the dimensions,“informativeness”was found to be the strongest factor influencing the purchase decision, showing that consumers' need for clear information triggers their purchasing motivation. Demographic analyses determined that gender, education, income, and employment status did not create a significant difference, whereas the group aged 55 and over had the highest purchasing tendency.