Sağlık çalışanlarının hizmet içi eğitim tutumları ile iş tatmin düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between in-service training attitudes and job satisfaction levels of healthcare workers
  1. Tez No: 1013872
  2. Yazar: ŞEVVAL MAMAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BAKTIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Sağlık çalışanlarının mesleki yeterliliklerinin korunmasında ve geliştirilmesinde hizmet içi eğitim, çalışan tatmininin sürdürülebilirliğinde ise iş doyumu kavramı merkezi bir öneme sahiptir. Bu araştırmanın amacı, İstanbul'da faaliyet gösteren bir özel göz hastanesinde görev yapan idari, teknik ve sağlık personelinin hizmet içi eğitime yönelik tutumları ile iş tatmin düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Tanımlayıcı, ilişkisel ve kesitsel desende tasarlanan çalışmaya gönüllülük esasına dayalı olarak 300 sağlık çalışanı dahil edilmiştir. Veriler sosyodemografik bilgi formu, Konya (2013) tarafından geliştirilen Hizmet İçi Eğitim Tutum Ölçeği ve Weiss ve diğerleri (1967) tarafından geliştirilip Baycan (1985) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Minnesota İş Doyumu Ölçeği'nin kısa formu aracılığıyla toplanmış, IBM SPSS Statistics 26.0 paket programıyla bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon ve basit doğrusal regresyon analizleri uygulanmıştır. Bulgulara göre katılımcıların hizmet içi eğitim tutum ortalaması 4,34 (SS = 0,62) ile yüksek, genel iş doyumu ortalaması 3,94 (SS = 0,51) ile orta-yüksek düzeyde saptanmıştır. Hizmet içi eğitim tutumu ile genel iş doyumu arasında pozitif yönlü, istatistiksel olarak anlamlı ve orta düzeye yakın bir ilişki bulunmuştur (r = 0,328; p < 0,001). Basit doğrusal regresyon analizi, hizmet içi eğitim tutumunun genel iş doyumundaki varyansın yaklaşık %10,7'sini açıkladığını göstermiştir (β = 0,328; F(1, 298) = 35,86; p < 0,001). Sosyodemografik değişkenler bakımından eğitim durumu, meslekte çalışma yılı, kurumda çalışma yılı ve aylık gelir grupları arasında iş doyumu düzeylerinde anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Bu bağlamda hizmet içi eğitime yönelik olumlu tutumun sağlık çalışanlarının iş doyumunun anlamlı bir yordayıcısı olduğu ortaya konmuştur. Elde edilen bulgulara göre, hastane yöneticilerine eğitim programlarının içerik ve yöntemlerini iyileştirme ve çalışan memnuniyetini yükseltme yönünde kanıta dayalı ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In-service training plays a central role in maintaining the professional competencies of healthcare workers, while job satisfaction is crucial for sustaining employee well-being and organizational performance. This study aimed to investigate the relationship between in-service training attitudes and job satisfaction levels of administrative, technical, and healthcare personnel at a private eye hospital in Istanbul. Designed in a descriptive, correlational, and cross-sectional pattern, the study included 300 healthcare workers on a voluntary basis. Data were collected through a sociodemographic information form, the In-Service Training Attitude Scale (Konya, 2013), and the short form of the Minnesota Satisfaction Questionnaire (Weiss et al., 1967; adapted by Baycan, 1985). Independent samples t-test, one-way ANOVA, Pearson correlation, and simple linear regression analyses were performed using IBM SPSS Statistics 26.0. Findings revealed high in-service training attitudes (M = 4.34, SD = 0.62) and a moderately high overall job satisfaction (M = 3.94, SD = 0.51). A positive, statistically significant, near-moderate relationship was found between training attitudes and overall job satisfaction (r = .328, p < .001). Regression analysis showed training attitudes explained approximately 10.7% of the variance in job satisfaction (β = .328; F(1, 298) = 35.86, p < .001). Significant differences in job satisfaction were observed across education level, years in profession, years in current institution, and monthly income. In this contex positive attitudes toward in-service training are a significant predictor of job satisfaction in healthcare workers. The findings provide evidence-based guidance for hospital administrators to improve training programs and employee satisfaction.