Sağlık hizmetlerinde kalite yönetimi çerçevesinde yapılan eğitimlerin irdelenmesi
- Tez No: 587782
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR SUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Kurumları Yönetimi, Education and Training, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Büyük keşifler, başlıca çalışmalar, dünyayı değiştiren düşünceler çoğu zaman, dış perspektiflerin ve derin şekilde bireysel olan sorumluluk ve görevlerin belirli bir itici bile-şimlere mensup bireylerin eylemleriyle meydana gelmiştir. Geçmişten bugüne keşfedilen, insanlığın hizmetine sunulan kolaylıkların ardında uzun uğraşlar, denemeler, yanılmalar ve sonuçta büyük fedakârlıklar gizlidir. Bu anlamda sağlık hizmetleri sunumunda yoğun emek sarf eden sağlık çalışanları, insan ve toplumların sağlıklı yaşamı ve nitelikli toplum-ların inşasında üstlendikleri misyon ile özverili çalışmalarını sürdürmektedir. Sağlık sis-temleri ile sağlık sistemlerinin alt sistemlerinin esas hedefi kişi ve toplumun sağlıklı, kali-teli bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi amacıyla koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmet-lerini sunmak ve gelişimini sağlamaktır. Sağlık hizmetinin insanlara ulaşabilmesinde önemli noktaya sahip olan sağlık kurumları tanı konması, tedavi edilmesi, rehabilite ve bakım hizmetleriyle toplumun ihtiyaç duyduğu sağlık hizmetini sunmaktadır. Sağlık hizmetlerinin başlıca unsurunun insan olması ve insan hayatında da hatanın tolerans gös-termemesi, sağlık kurumlarında yapılan hataların kimi zaman birey yaşamına mal olması, sağlık kurumlarında hatanın ortaya çıkmadan önlenmesi ve nitelikli sağlık hizmeti için kalite yönetimi büyük önem taşımaktadır. Kaliteli tıbbi bakım sunabilmek ve kalitenin daimi olarak geliştirilmesi, mevcut kaynakların etkin kullanılması, çalışanların çalışma şartlarında optimum memnuniyet ile hasta tatmini sağlanırken hastaların bundan mutlu-luk duymasıdır. Kaynakları verimli bir şekilde kullanan, bakım ve tedavi süresinde yanlış uygulamaları azaltan, personelin kalite anlayışını yaşam felsefesi şeklinde algıladığı ve sağlık personellerinin bu sure zarfında davranışları, tutumları, hastaları bilgilendirmesi ve iyi hal alma süresini kısaltması hastanın memnuniyetinin sağlandığı ve bütün bunların hastanenin genel motivasyonunu olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Tıp daimi deği-şim sürecinde olan bir daldır. Yeni teknoloji kullanımı, toplumun hastalık profilini ve nüfusuyla alakalı gelişmeleri, davranış biçimlerinde gerçekleşen gelişmeleri, hasta ve çalı-şanlarının beklentilerini, toplumun yapısını, sosyal gereksinimlerini ve hastalık hallerini değiştirebilmektedir. Diğer bir taraftan hastanelerde meydana gelen kalitesizlik sorunları, hasta güvenliğini ön plana çıkarmıştır. Olması arzu edilmeyen durumların ve tıbbi olarak yapılan hatanın azaltılma gerekliliği, hastanın güvenliği kültürünün geliştirilebilmesi zorunluluğu, daimi bir şekilde geliştirme çalışmalarının yapılandırılması ve kalite yönetim sisteminin geliştirme tekniklerinin gereksinimi yeniden yapılanmalara neden olmuştur. Anahtar Kelimeler;Sağlık ,Sağlık hizmetleri,Sağlık hizmetlerinde kalite
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Great discoveries, major studies, thoughts that change the world have often co-me about by the actions of individuals belonging to a particular repulsive combination of external perspectives and deeply individual responsibilities and duties. sacrifices are hidden. In this sense, health care professionals, who put great effort in the provision of health services, continue their selfless efforts with the mission they undertake in the construction of a healthy life and qualified societies.The main purpose of health systems and sub-systems of health systems is to provide and develop preventive and therapeutic health services for people and societies to maintain a healthy, quality life.Health institu-tions that have an important point in reaching the health services to the people provide diagnosis, treatment, care and rehabilitation services and the health service that the soci-ety needs. The main element of the health services is the human being and the error in the human life does not tolerate, the mistakes made in the health institutions sometimes cost the individual life. , to prevent the occurrence of errors in health institutions and quality management for quality health care is of great importance. To provide quality medical care and continuous improvement of quality, effective use of available resources and employee satisfaction the satisfaction of patient are the patient's satisfaction in wor-king conditions. Resources are used efficiently, faulty practices in medical treatment and care process are decreased, employees perceive quality understanding as a life philo-sophy, and health workers' attitudes and behaviors in this process, informing patients and shortening the healing process, patient satisfaction is achieved and all of these af-fect the general motivation of the hospital positively. It was observed. Medicine is a field that is in constant and rapid change. The use of advanced technology, disease pro-file and population-related developments in society, developments in behavioral scien-ces, expectations of patients and health care workers change the social structure, social needs and disease states. Morower, the lack of quality in hospitals has brought patient safety to the foref-ront. The necessity of reducing unwanted events and medical errors, the necessity of developing a culture of patient safety, the need for restructuring of continuous impro-vement activities and the need for quality improvement techniquehave led to restructu-ring.