Sağlık kurumlarında çalışanların hizmet içi eğitim tutumları ile iş tatmin düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: kamu hastanesi
Investigation of the relationship between in-service training attitudes and job satisfaction levels of employees in healthcare institutions: the case of a public hospital
- Tez No: 965019
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sağlık kurumlarında hizmet sunumunun kalitesi, büyük ölçüde çalışanların mesleki yeterliliği ve kuruma yönelik tutumlarıyla ilişkilidir. Kamu hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanlarının hizmet içi eğitime yönelik tutumları, mesleki gelişime açık olma, yenilikleri takip etme ve kendini geliştirme motivasyonunu yansıtmaktadır. Bu eğitimler, yalnızca mesleki yeterliliği artırmakla kalmayıp, çalışanların iş tatmini düzeyleri üzerinde de doğrudan etkili olabilmektedir. Sağlık çalışanlarının hizmet içi eğitime yönelik olumlu tutum geliştirmeleri, işlerinden aldıkları doyumu da artırabilecek önemli bir faktördür. İş tatmini, bireyin yaptığı işe karşı geliştirdiği olumlu tutumu ifade ederken, iş tatminsizliği ise bu tutumun olumsuz yönde olmasıdır. Bu çalışmada, sağlık kurumlarında çalışanların hizmet içi eğitim tutumu ile iş tatmin düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. İstanbul'da bir kamu hastanesinde 500 sağlık çalışanı üzerinde araştırma gerçekleştirilmiştir. Korelasyon analizi sonucunda, hizmet içi eğitim ile iş tatmini %69,7 (r=0,697, p=0,000) oranında pozitif yönde anlamlı ilişkili elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The quality of service delivery in healthcare institutions is largely associated with the professional competence of employees and their attitudes toward the institution. The attitudes of healthcare workers employed in public hospitals toward in-service training reflect their openness to professional development, willingness to follow innovations, and motivation for self-improvement. These trainings not only enhance professional competence but can also directly influence employees' levels of job satisfaction. Developing a positive attitude toward in-service training among healthcare workers is an important factor that can increase their job satisfaction. Job satisfaction refers to the positive attitude an individual develops toward their work, whereas job dissatisfaction indicates a negative attitude. This study examined the relationship between in-service training attitudes and job satisfaction levels among employees in healthcare institutions. The research was conducted with 500 healthcare workers in a public hospital in Istanbul. The results of the correlation analysis revealed a significant positive relationship of 69.7% between in-service training and job satisfaction (r=0.697, p=0.000).