Türk fikir ve sanat eserleri hukukunda bilgisayar programlarının korunması
Protection of computer programs in Turkish intellectual property law
- Tez No: 1013964
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA ÇATAKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu tez, bilgisayar programlarının dijital olarak kolayca kopyalanabilir ve çevrimiçi olarak erişilebilir olması karşısında Türk Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nca nasıl korunduğunu incelemektedir. Çalışmanın temel sorunu, bilgisayar programlarının teknik ve işlevsel özellikleri nedeniyle, eser ölçütlerinin bu alana uygulanmasında ortaya çıkan sınırların belirlenmesidir. Programın hangi parçalarının korunabilir sayılacağı, eser sahipliği ve hakları kullanma yetkisinin yazılım üretim prosedürleri içinde nasıl belirleneceği ve ihlaller karşısında hangi hukuki mekanizmaların etkili bir şekilde uygulanabileceği ortaya çıkar. Bilgisayar programının temel kavramları ve bileşenleri bu çalışmada tartışılmış olup uluslararası metinler ve karşılaştırmalı hukuk verileri göz önünde bulundurularak Türk hukukundaki düzenleme ve yaklaşım değerlendirilmiştir. Programların eser niteliği ele alınmıştır. Programın dışa vurumunu oluşturan unsurlara değil, programın ilke ve yöntem düzeyine odaklanıldığı kabul edilerek kaynak ve nesne kod, hazırlık unsurlarının korunabilirliği, arayüz unsurlarının hukuki niteliği ve çok kişili üretim süreçlerinde eser sahipliğinin belirlenmesi tartışılmıştır. Tüzel kişiler ve işverenlerin hakları kullanma yetkisi de ele alınmış, bilgisayar programları açısından manevi ve mali hakların görünümü tartışılmıştır. Ayrıca, hak ihlalleri karşısında başvurulacak hukuki yollar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Given that computer programs are easily duplicated digitally and viewed online, this thesis investigates how they are protected under the Turkish Law on Intellectual and Artistic Works. Determining the boundaries that emerge when the requirements for a protected work are applied to computer programs because of their functional and technological features is the study's main challenge. It discusses what components of a program might be protected, how authorship and the right to exercise rights should be established during software development processes, and whether legal remedies might be successfully used in the event of violations. The study discusses the fundamental principles and components of computer programs, and it evaluates the regulatory framework and approach under Turkish law using international instruments and comparative law data. The workability of computer programs is evaluated. It is widely accepted that protection focuses on principles and methods rather than the elements that make up the program's expression; thus, the protectability of source and object code and preparatory elements, the legal characterization of interface elements, and the determination of authorship in multi contributor production processes are all discussed. The exercise of rights by legal entities and employers is also discussed, as is the functioning of moral and economic rights in connection to computer systems. Furthermore, the study focuses on the legal remedies available in response to violations of such rights.