İlkokul birinci sınıfta Web 2.0 araçları ile desteklenmiş eğitimin özel gereksinimli öğrencilerin matematik başarısına etkisi
The effect of Web 2.0 tool-supported education in first grade of primary school on the mathematics achievement of students with special needs
- Tez No: 1013965
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Web 2.0 araçları ile desteklenen matematik öğretiminin özel gereksinimli öğrencilerin matematik başarıları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, 2025–2026 eğitim-öğretim yılında Muş ili merkez ve Hasköy ilçesinde özel eğitim hizmetlerinden yararlanan ilkokul birinci sınıf düzeyindeki öğrencilerle yürütülmüştür. Çalışma grubunu, Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) tarafından hafif düzey zihinsel yetersizlik ve özel öğrenme güçlüğü tanısı almış, yarı zamanlı kaynaştırma öğrencisi olan toplam 20 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma yarı deneysel yöntem kapsamında tek gruplu ön test–son test deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sürecinde matematik öğretimi sekiz hafta boyunca Web 2.0 araçları ile desteklenerek yürütülmüş ve öğretim sürecinde Derslig, Dersekranda ve Matific dijital eğitim yazılımlarından yararlanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Millî Eğitim Bakanlığı matematik öğretim programında yer alan“bir basamaklı doğal sayılarla bir basamaklı doğal sayıları toplar”kazanımına dayalı olarak hazırlanan 23 maddelik Matematik Başarı Testi kullanılmıştır. Test uygulama öncesinde ön test, uygulama sonrasında ise son test olarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veri analizinde öncelikle betimsel istatistikler hesaplanmış, ardından ön test ve son test puanları arasındaki farkın anlamlılığını belirlemek amacıyla ilişkili örneklemler t-testi uygulanmıştır. Ayrıca öğretim uygulamasının etki düzeyini belirlemek amacıyla etki büyüklüğü (Cohen's d) hesaplanmıştır. Araştırma bulguları, Web 2.0 araçları ile desteklenen matematik öğretiminin özel gereksinimli öğrencilerin matematik başarılarını istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artırdığını göstermektedir. Son test puanlarının ön test puanlarına göre belirgin biçimde yükseldiği ve etki büyüklüğünün çok büyük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, Web 2.0 araçları ile desteklenen öğretim uygulamalarının özel gereksinimli öğrencilerin matematik öğrenme süreçlerini destekleyen etkili bir öğretim yaklaşımı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, özel eğitimde matematik öğretiminde Web 2.0 araçlarının planlı ve sistemli biçimde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of mathematics instruction supported by Web 2.0 tools on the mathematics achievement of students with special needs. The study was conducted during the 2025–2026 academic year with primary school first-grade students receiving special education services in the central district of Muş and the Hasköy district. The study group consisted of 20 students with special needs who were identified by the Guidance and Research Center (RAM) as having mild intellectual disability or specific learning disability and who were attending inclusive education programs on a part-time basis. The research was carried out using a quasi-experimental design with a single-group pre-test–post- test model. During the research process, mathematics instruction was conducted for eight weeks supported by Web 2.0 tools, and digital educational software such as Derslig, Dersekranda, and Matific were used throughout the teaching process. As the data collection tool, a 23-item Mathematics Achievement Test was developed based on the learning outcome“adds one-digit natural numbers with one-digit natural numbers”included in the mathematics curriculum of the Turkish Ministry of National Education. The test was administered as a pre-test before the implementation and as a post-test after the instructional process. The data obtained from the study were analyzed using the SPSS statistical package program. Descriptive statistics were first calculated in the data analysis process. In order to determine whether there was a significant difference between the pre-test and post-test scores, a paired samples t-test was conducted. In addition, effect size (Cohen's d) was calculated to determine the effectiveness of the instructional implementation. The findings of the study revealed that mathematics instruction supported by Web 2.0 tools significantly increased the mathematics achievement of students with special needs. It was determined that post-test scores were considerably higher than pre-test scores and that the effect size was at a very large level. The results indicate that instructional practices supported by Web 2.0 tools constitute an effective approach in supporting the mathematics learning processes of students with special needs. Accordingly, it is suggested that Web 2.0 tools should be used systematically and purposefully in mathematics teaching within special education settings.