Benzinli motorlarda motor ayarlarının araç emisyon değerlerine etkisinin incelenmesi ve yapay sinir ağları ile emisyon değerlerine göre motor arızasının tahmin edilmesi
Investigation of the effect of engine settings on vehicle emission values in gasoline engines and prediction of engine failure according to emission values with artificial neural network method
- Tez No: 1014026
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT AKSUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
Özet
Benzinli motorlarda egzoz emisyonları, silindir içi yanmanın verimliliği ve kararlılığına bağlı olup; sıkıştırma oranı, ateşleme avansı, hava-yakıt oranı, buji performansı ve subap zamanlaması gibi parametrelerden doğrudan etkilenir. Bu ayarların optimum dışına çıkması, yanmanın eksik veya gecikmeli gerçekleşmesine neden olarak CO₂, CO ve HC emisyonlarında değişimlere yol açar. Bu çalışmada, motor ayar parametreleri sistematik olarak değiştirilerek emisyon üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ateşleme avansı, buji aralığı, subap ayarı ve buji devre dışı bırakma gibi durumlar hem tekil hem de çoklu kombinasyonlar halinde test edilmiştir. Ayrıca, deneysel bulgular sezgisel yaklaşımla değerlendirilerek ayar değişimlerinin yanma süreci ve emisyonlara etkisi neden-sonuç ilişkisiyle açıklanmıştır. Böylece çalışma, deneysel veriler ile teorik çıkarımları birleştirerek kapsamlı bir analiz sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In gasoline engines, exhaust emissions depend on the efficiency and stability of in-cylinder combustion and are directly affected by parameters such as compression ratio, ignition timing, air-fuel ratio, spark plug performance, and valve timing. Deviations from these settings result in incomplete or delayed combustion, leading to changes in CO₂, CO, and HC emissions. In this study, the effects of systematically changing engine tuning parameters on emissions were investigated. Ignition timing, spark plug gap, valve adjustment, and spark plug deactivation were tested both individually and in multiple combinations. Furthermore, experimental findings were evaluated using an intuitive approach, explaining the cause-and-effect relationship between tuning changes and the combustion process and emissions. Thus, the study provides a comprehensive analysis by combining experimental data with theoretical inferences.