Güneş enerjili bir sıvı ısıtma sisteminde hesaplamalı akışkanlar dinamiği ve enerji analizi
Computational simulation of fluid dynamics and energy performance in a solar water heating system using
- Tez No: 1014028
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Güneş enerjili ısıtma sistemleri üzerine yapılan birçok araştırma, akış engelleri, artırılmış türbülans, nanoakışkan kullanımı ve ısı depolama gibi yöntemler de dahil olmak üzere, su kullanılan güneş enerjili kolektörlerin verimliliğini artırma yollarına odaklanmıştır. Ancak, bu sürdürülebilirlik stratejilerini uyumlu ve sürdürülebilir bir sisteme entegre etmenin tam potansiyeli henüz gerçekleştirilememiştir. Bu çalışma, çıkış suyu sıcaklığını artırmak ve termal verimliliği iyileştirmek amacıyla bir güneş kolektörü (SWC), elektrikli su ısıtıcısı (EWH), fotovoltaik panel (PV) ve nano katkılar içeren hibrit bir su ısıtma sistemini tanıtmaktadır. Hem sayısal hem de deneysel analizler, SWC modelindeki U biçimli bir boruda sistemin performansı üzerinde su debilerinin (2,5, 3,5 ve 4,5 L/dak) ve Al2O3 konsantrasyonlarının (% 0,1 ; % 0,2 ve % 0,3) etkisini değerlendirmek için gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, daha düşük debilerin, suyun kolektörde daha uzun süre kalması ve dolayısıyla daha fazla ısı emmesi nedeniyle sürekli olarak daha yüksek ΔT değerleri verdiğini göstermiştir. Ayrıca, sadece su kullanıldığında, debi arttıkça kolektörün verimliliği önemli ölçüde artmıştır. Akışkana Al₂O₃ nanoparçacıklarının eklenmesi ile kayda değer bir performans artışı gözlemlenmiştir. Buna göre, % 0,1 Al₂O₃ hacim konsantrasyonunda, suya kıyasla yaklaşık % 7,4'lük bir verim artışı sağlanmış; % 0,3 konsantrasyonda ise en büyük iyileşme gözlemlenmekte olup, bu verim artışı yaklaşık % 9,3 olmuştur.
Özet (Çeviri)
Numerous investigations into solar heating systems have focused on methods to improve the efficiency of solar water collectors, including flow obstructions, increased turbulence, the use of nanofluids, and thermal storage. However, the full potential of integrating these sustainability strategies into a cohesive, sustainable system has yet to be realized. This study introduces a hybrid water-heating system comprising a solar water collector (SWC), an electric water heater (EWH), a photovoltaic panel (PV), and nano additives to raise the outlet water temperature and enhance thermal efficiency. Both numerical and experimental analyses were conducted to assess the impact of water flow rates (2.5, 3.5, and 4.5 L/min) and Al2O3 concentrations (0.1%, 0.2%, and 0.3%) on the system's performance in a U-shaped pipe within the SWC model. The findings indicate that lower flow rates consistently yield higher ΔT values because the water remains in the collector longer, thereby absorbing more heat. Furthermore, when only water is used, the collector's efficiency increased significantly as the flow rate increased. A notable performance improvement is observed with the addition of Al₂O₃ nanoparticles to the fluid. Accordingly, at a volume concentration of 0.1% Al₂O₃, an efficiency increase of approximately 7.4% was achieved compared to water; the greatest improvement is observed at a concentration of 0.3%, with an efficiency increase of approximately 9.3%.