Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerde sosyal medya bağımlılığı ile akademik erteleme davranışı arasındaki ilişkide öz düzenleme becerisinin rolü
The role of self-regulation skills in the relationship between social media addiction and academic procrastination among students preparing for the university entrance exam
  1. Tez No: 1014042
  2. Yazar: ÖZNUR ÖNCÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞENAY KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerde sosyal medya bağımlılığı ile akademik erteleme davranışı arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve bu süreçte öz düzenleme becerisinin rolünü incelemektir. Nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı çalışmaya, üniversite giriş sınavlarına hazırlanan toplam 405 öğrenci katılmıştır. Veriler; ―Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu‖, ―Kısa Öz Düzenleme Ölçeği‖ ve ―Akademik Erteleme Ölçeği‖ kullanılarak toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre, sosyal medya bağımlılığı ile akademik erteleme arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunurken öz düzenleme becerisi ile akademik erteleme arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Yapılan regresyon analizleri sonucunda, sosyal medya bağımlılığı ve öz düzenleme becerisinin akademik ertelemedeki toplam varyansın %40'ını açıkladığı görülmüştür. Ayrıca öz düzenleme becerisinin bu ilişkide düzenleyici (moderatör) bir role sahip olmadığı; buna karşın kısmi aracı (mediatör) bir rol üstlendiği belirlenmiştir. Buna göre sosyal medya bağımlılığı, bireyin öz düzenleme kaynaklarını tüketerek dolaylı biçimde akademik erteleme davranışını artırmaktadır. Bunun yanında günlük sosyal medya kullanım süresi arttıkça bağımlılık ve akademik erteleme düzeylerinin yükseldiği, öz düzenleme kapasitesinin ise azaldığı belirlenmiştir. Cinsiyet değişkenine göre temel değişkenler açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Elde edilen bulgular, sınav sürecindeki öğrencilerin akademik başarılarını desteklemek amacıyla dijital ortamlarda öz düzenleme ve dürtü kontrolü becerilerinin güçlendirilmesinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the relationship between social media addiction and academic procrastination behaviors among students preparing for university entrance exams, and to investigate the role of self-regulation skills in this process. A total of 405 students preparing for university entrance examinations participated in the study, which adopted the relational survey model, one of the quantitative research designs. Data were collected utilizing the ―Social Media Addiction Scale-Adult Form,‖ the ―Short Self-Regulation Scale,‖ and the ―Academic Procrastination Scale.‖ According to the research findings, a significant positive relationship was found between social media addiction and academic procrastination, whereas a significant negative relationship was identified between self-regulation skills and academic procrastination. Regression analyses revealed that social media addiction and self-regulation skills explained 40% of the total variance in academic procrastination. Furthermore, it was determined that while self-regulation skills did not play a moderating role in this relationship, they assumed a partial mediating role. Accordingly, social media addiction indirectly increases academic procrastination behavior by depleting an individual's self-regulation resources. Additionally, it was found that as daily social media usage time increases, levels of addiction and procrastination rise, whereas self-regulation capacity decreases. No significant difference was observed in the core variables across the gender variable. The obtained findings highlight the significance of strengthening self-regulation and impulse control skills in digital environments to support the academic achievement of students during the exam preparation process.