Böbrek nakli sonrası BK viremi gelişimi ile ilişkili risk faktörleri
The risk factors of BK viremia development after renal transplantation
- Tez No: 433435
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ŞENGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: BK virüs nefropati (BKVN) böbrek nakilli hastalarda greft kaybının önemli bir sebebidir. Böbrek nakli sonrasında greft böbrek veya alıcıda mevcut latent BKV aktive olarak virüri, viremi ve nefropatiye neden olabilmektedir. Bazı çalışmalarda erkek cinsiyet, ileri yaş, kadavra donör, HLA mismatch sayısı, yüksek immünsüpresif ilaç düzeyi ve akut rejeksiyon tedavisinin BKV nefropati ile ilişkili olabileceği gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı böbrek nakli uygulanmış olan hastalarda BK viremi prevalansını ve ilişkili olası risk faktörlerini belirlemek; özellikle HLA doku grupları, immünsüpresif ilaç düzeylerinin BK viremi üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma, Ocak 2010 ve Şubat 2015 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Organ Nakli Merkezi`nde böbrek ve böbrek + pankreas nakli uygulanmış 183 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelenerek yapıldı. Hastaların nakil tarihi, alıcı ve verici demografik özellikleri, nakil tipi, immünolojik ve nonimmunolojik özellikleri, BKV düzeyleri ile eş zamanlı takrolimus ve kreatinin değerleri (1., 3., 6., 9., 12., 18. ve 24.ay) Şubat 2016'ya kadar kaydedildi. Hastalar 1000 kopya/ml altı, 1000 kopya/ml ve üstü (BK viremi) ve 10.000 kopya/ml ve üzeri olarak gruplara ayrıldı. BK viremiye etkili olan faktörlerin çok değişkenli analizi lojistik regresyon analizi ile yapıldı. Bulgular: 183 hastanın verilerinin değerlendirildiği çalışmamızda BK viremi sıklığı %15,8 olarak bulundu. Çalışmadaki hastaların 81'i kadın (%44,3) ve 102'si erkek idi (%55,7). Hastaların yaş ortalamaları 41,4 ± 12,7 olarak bulundu. Hastaların nakil sonrası ortalama izlem süreleri 33 ,6 ± 14,9 aydı. Vericilerin 32'si kadavra (%17, 5), 151'i canlı (%82, 5) olarak bulundu. Vericilerin 93'ü kadın, 90'ı (%49, 2) erkekti. Vericilerin yaş ortalamaları 47, 9 ± 12, 8 olarak bulundu. Hastaların ortalama HLA uyumsuzluğu sayısı 3, 2 ± 1, 6 olarak saptandı. Kadavradan nakil yapılmış olmak, HLA A24 ve HLA B55 uyumu BK viremi açısından bağımsız risk faktörleri olarak bulundu. Ayrıca BKV düzeyi 10.000 kopya/ml üzerindeki grup için kadavradan nakil yapılmış olmak, erkek cinsiyet ve HLA A24 uyumu bağımsız risk faktörleri olarak bulundu. Sonuç: Böbrek nakilli hastalarda BK viremi BKVN gelişimine sebep olarak greft kaybına yol açabilir. BK viremi ile ilişkili alıcı ve vericiye ait halen tartışmalı birçok risk faktörü tanımlanmıştır. Risk faktörlerinin belirlenmesi tarama yaklaşımlarının bireyselleştirilmesi ve erken tanı imkanı sağlayacaktır. Bu konuda daha fazla sayılı hasta gruplarındaki randomize çalışmalar konu hakkındaki bilgilerimizin artmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
İntroduction: BK virus nephropathy is an important reason of the graft loss after renal transplantation. Reactivation from latency BK virus in kidney graft or recipient lead to viruri, viremia and nephropathy in kidney transplant recipients. In previous studies show that male gender, older age, deceased donation, HLA mismatches,level of immunsupressive drugs and acute rejection treatment can associate with BK virus nephropathy. The purposes of this study are to define the prevalence of BK viremia and risk factors associated with BK viremia especially relation to BK viremia with donor-recipient matching for specific HLAs and level of immunsupressive drugs. Materials and methods: We retrospectively analysed the records of 183 patients, grafted kidney or kidney+pancreas between the dates january 2010 and February 2015 at Ankara University Ibn-i Sina Hospital. Date of transplantation, demographic features of recipients and donors, type of transplantation, immunological and non-immunological properties, BKV levels (negative, below 1000 copies/ml, 1000-9999 copies/ml and 10.000 copies/ml and higher) with simultaneous tacrolimus and creatinine levels were recorded. Patients were separated into groups as below 1000 copies/ml, 1000 copies/ml and higher, 10.000 copies/ml and higher, depending on the BK viremia levels. Multivariable analysis of the factors affecting BKV greater than 1000 copies/ml and 10.000 copies/ml was performed with logistic regression analysis. Results: We analyzed 183 patients (81 female, 102 male) data in this study. The mean age of the recipients during transplantation period is 41,4 ± 12,7 years. The mean follow up time after transplantation is 33 ,6 ± 14,9 months. Whereas we analyze 32 cadaveric donor (%17, 5), 151 live donor(%82, 5) in this study. We have 93 female and 90 male donors. The mean age of the donors during transplantation period was 47, 9 ± 12, 8 years. The average numbers of HLA mismatches are 3, 2 ± 1, 6. İt is defined that HLA A24 and HLA B55 matching, deceased donation are independent risk factors for BKV 1000 copies/ml and higher (BK viremia). Furthermore male gender, deceased donation and HLA A24 matcing are independent risk factors for patients whose BKV level 10.000 copies/ml and above. Conclusion: BK viremia lead to graft loss as causing the development of BKVN. Many risk factors define associate BK viremia regarding recipients and donors. Determination of risk factors enable to individual screening methods and early diagnosis of BK viremia/BKVN. These findings need to be confirmed by a prospective randomized study in other medical centers.