Sade ve katkılı UHT sütlerde hidroksimetilfurfural (HMF) düzeylerinin araştırılması
Investigation of hydroxymethylfurfural (HMF) levels in plain and supplemented uht milks
  1. Tez No: 1014165
  2. Yazar: HAYRİYE DÜLGER ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ALEMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Besin Hijyeni ve Teknolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sade ve katkılı UHT sütlerde hidroksimetilfurfural (HMF) düzeylerinin belirlenmesi ve elde edilen sonuçların gıda güvenliği ve halk sağlığı açısından değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada Sivas il merkezindeki büyük marketlerde bulunan 12 farklı markaya ait UHT sütlerden tam yağlı 23 adet, yarım yağlı 13 adet, çilekli/çilek aramalı 21 adet, muzlu/muz aromalı 19 adet, laktozsuz 12 adet ve kakaolu/çikolatalı 20 adet olmak üzere toplam 108 adet örnek materyal olarak kullanılmıştır. HMF analizlerinde spektrofotometrik yöntem kullanılmıştır. İncelenen UHT sütlerde HMF düzeyleri ortalama tam yağlı örneklerde 11,55 μmol/L, yarım yağlı örneklerde 15,46 μmol/L, çilekli/çilek aromalı örneklerde 22,18 μmol/L, muzlu/muz aromalı örneklerde 25,47 μmol/L, laktozsuz örneklerde 35,12 μmol/L ve kakaolu/çikolatalı örneklerde 55,00 μmol/L olarak tespit edilmiştir. İncelenen UHT süt örneklerinden yalnızca bir (1) adet kakaolu örnekte HMF düzeyi limit değerin üzerinde belirlenmiştir. Çilekli ile muzlu UHT süt örneklerinde tespit edilen HMF değerleri arasındaki farklılık istatistiksel açıdan önemsiz (p=0,12), diğer gruplar arasındaki farklılık ise istatistiksel açıdan önemlidir (p<0,01). Katkılı UHT sütlerin HMF düzeyinin sade UHT sütlerinkinden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak; sade ve katkılı UHT sütlerde tespit edilen HMF düzeyleri insan sağlığını ve gıda güvenliğini tehdit edebilecek boyutta değildir. Yasal düzenlemelerin yapılması ve resmi kontrollerin sürekliliği, gıda güvenliğinin sağlanması ve tüketicilerin sağlık ve ekonomik açıdan korunması açısından zorunluluk taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the levels of hydroxymethylfurfural (HMF) in plain and supplemented UHT milk and to evaluate the findings in terms of food safety and public health. A total of 108 UHT milk samples from 12 different brands available in supermarkets located in the city center of Sivas were used in the study. The samples consisted of 23 full-fat, 13 semi-fat, 21 strawberry-flavored, 19 banana-flavored, 12 lactose-free, and 20 cocoa/chocolate-flavored UHT milk samples. Spectrophotometric analysis was employed for the determination of HMF levels. The mean HMF levels detected in the analyzed UHT milk samples were 11.55 μmol/L in full-fat samples, 15.46 μmol/L in semi-fat samples, 22.18 μmol/L in strawberry-flavored samples, 25.46 μmol/L in banana-flavored samples, 35.12 μmol/L in lactose-free samples, and 55.00 μmol/L in cocoa/chocolate-flavored samples. Among the analyzed samples, only one cocoa/chocolate-flavored sample exhibited an HMF level above the limit value. The difference between the HMF values detected in strawberry and banana UHT milk samples was not statistically significant (p=0.12), whereas the differences among the other groups were statistically significant (p<0.01). It was also determined that supplemented UHT milk samples had higher HMF levels than plain UHT milk samples. In conclusion, the HMF levels detected in both plain and supplemented UHT milk samples were below levels that could pose a risk to human health and food safety. The implementation of legal regulations and the continuity of official controls are essential to ensure food safety and to protect consumers in terms of both health and economic interests.