Hemşirelerde afet risk algısı ile çözüm odaklı düşünme arasındaki ilişki
The relationship between disaster risk perception and solution-focused thinking in nurses
  1. Tez No: 1014190
  2. Yazar: ÖZGE ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ÇİYDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, hemşirelerde afet risk algısı ile çözüm odaklı düşünme arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Nisan-Aralık 2025 tarihleri arasında Balıkesir ilinde bulunan üç ayrı hastanede görev yapan hemşireler oluşturmuştur. Örneklemi ise araştırmaya alınma ölçütlerini karşılayan 471 hemşire oluşturmuştur. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Afet Risk Algısı Ölçeği ve Çözüm Odaklı Düşünme Envanteri kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Katılımcıların çözüm odaklı düşünme envanteri toplam puan ortalamasının 52,73±7,34 olduğu, afet risk algısı alt boyutlarından kontrol edilebilirlik, endişe, kadercilik ve tehdit puan ortalamalarının sırasıyla 4,56±0,63, 4,13±0,79, 2,69±1,08 ve 4,13±0,73 olduğu bulunmuştur. Çözüm odaklı düşünme ile afet risk algısının kontrol edilebilirlik alt boyutu arasında pozitif yönde, kadercilik alt boyutu ile negatif yönde anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bunların yanı sıra, yaş, afetle ilgili eğitim alma durumu ve eğitim düzeyinin çözüm odaklı düşünmeyi etkileyen faktörler olduğu saptanmıştır. Araştırmanın sonuçları hemşirelerde çözüm odaklı düşünmenin sosyodemografik özelliklerin yanı sıra afet risk algısının alt boyutları ile ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between disaster risk perception and solution-focused thinking among nurses. The population of the study consisted of nurses working in three different hospitals in Balıkesir province between April and December 2025. The sample consisted of 471 nurses who met the inclusion criteria. Data were collected using the Personal Information Form, Disaster Risk Perception Scale and Solution-Focused Thinking Inventory. Descriptive statistics, Pearson correlation analysis, and multiple linear regression analysis were used in the analysis of the data. The mean total score of the Solution-Focused Thinking Inventory was found to be 52.73±7.34. The mean scores of the disaster risk perception sub-dimensions-controllability, anxiety, fatalism, and threat-were 4.56±0.63, 4.13±0.79, 2.69±1.08, and 4.13±0.73, respectively. A positive significant relationship was found between solution-focused thinking and the controllability sub-dimension of disaster risk perception, while a negative significant relationship was found with the fatalism sub-dimension. In addition, age, receiving disaster-related training, and education level were identified as factors affecting solution-focused thinking. The results of the study reveal that solution-focused thinking among nurses is associated not only with sociodemographic characteristics but also with the sub-dimensions of disaster risk perception.