Ortognatik cerrahi uygulanan hastalarda preoperatif anksiyetenin intraoperatif hemodinamik parametreler ve postoperatif ağrı ve ödem üzerine etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of preoperative anxiety on intraoperative hemodynamic parameters and postoperative pain, and edema in patients undergoing orthognathic surgery
- Tez No: 1014191
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA DEVELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Ortognatik cerrahi, dentofasiyal deformitelerin düzeltilmesinde hem fonksiyonel hem de estetik yarar sağlayan, günümüzde yaygın olarak uygulanan cerrahi tedavi yöntemlerinden biridir. Bununla birlikte, bu cerrahi girişimi izleyen dönemde ağrı, ödem ve ağız açıklığında azalma gibi klinik bulgular sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Cerrahi travmaya bağlı gelişen bu değişikliklere ek olarak, hastaların ameliyat öncesinde yaşadıkları anksiyetenin de perioperatif süreci etkileyebileceği düşünülmektedir. Bu nedenle, preoperatif anksiyetenin hem intraoperatif hemodinamik yanıt hem de postoperatif klinik iyileşme üzerindeki olası etkilerinin ortaya konulması önem taşımaktadır. Bu çalışmada, ortognatik cerrahi uygulanan hastalarda preoperatif anksiyete düzeyinin intraoperatif hemodinamik parametreler ile postoperatif ağrı, ödem ve trismus üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu prospektif klinik çalışmaya, İstanbul Medipol Üniversitesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'nda bimaksiller ortognatik cerrahi uygulanan toplam 45 hasta dahil edilmiştir. Hastaların preoperatif anksiyete düzeyleri Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (State-Trait Anxiety Inventory, STAI-I ve STAI-II) ile değerlendirilmiş ve STAI-I (durumluk anksiyete testi) puanlarına göre düşük durumluk anksiyete ile yüksek durumluk anksiyete grupları oluşturulmuştur. İntraoperatif dönemde sistolik ve diyastolik kan basıncı, nabız ve periferik oksijen satürasyonu değerleri kaydedilmiştir. Postoperatif ağrı Görsel Analog Skala (VAS) ile, maksimum ağız açıklığı milimetrik ölçüm ile, fasiyal ödem ise üç boyutlu yüz tarama sistemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Ölçümler postoperatif 1. saat, 1. gün, 2. gün, 5. gün, 10. gün ve 1. ayda yapılmıştır. Preoperatif durumluk anksiyetesi ile intraoperatif ve postoperatif değerler karşılaştırılmıştır. Çalışma bulgularına göre, yüksek durumluk anksiyete grubunda yer alan bireylerin sürekli anksiyete puanları, düşük anksiyete grubuna kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (p=0.001). Bu durum, bireylerin genel anksiyete eğiliminin (sürekli anksiyete) artmasının, cerrahi öncesi mevcut anksiyete düzeyiyle (durumluk anksiyete) ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, iskeletsel sınıf, sigara kullanımı ve depresyon düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Buna karşılık, preoperatif sistolik ve diyastolik kan basıncı değerlerinin yüksek anksiyete grubunda anlamlı derecede daha yüksek olduğu görülmüştür (p<0.05). Durumluk anksiyetesi düşük ve yüksek gruplar karşılaştırıldığında, intraoperatif ortalama hemodinamik parametreler açısından anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Ancak intraoperatif maksimum nabız değerinin yüksek anksiyete grubunda anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptanmıştır (p<0.05). Cerrahi parametreler açısından gruplar arasında operasyon süresi, verilen sıvı miktarı ve idrar çıkışı bakımından anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Bununla birlikte, intraoperatif kanama miktarının yüksek durumluk anksiyete grubunda anlamlı düzeyde daha fazla olduğu saptanmıştır (p<0.05). Postoperatif ağrı skorlarının her iki grupta da zamanla azaldığı gözlenmiştir. Ancak yalnızca postoperatif 10. günde, yüksek durumluk anksiyete grubunda VAS skorunun anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptanmıştır (p=0.004). Maksimum ağız açıklığı değerleri bakımından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Üç boyutlu ödem analizinde ise bazı anatomik ölçümlerde ve belirli zaman noktalarında gruplar arasında anlamlı farklılıklar gözlenmiş, ancak bu farklılıkların tüm ölçüm alanlarında ve tüm takip zamanlarında benzer şekilde sürmediği görülmüştür. Elde edilen veriler, preoperatif durumluk anksiyetenin özellikle preoperatif kan basıncı düzeyleri ve intraoperatif kanama miktarı ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Buna karşın, postoperatif ağrı, ödem ve trismus üzerindeki etkisinin daha sınırlı ve değişken olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, preoperatif anksiyetenin ortognatik cerrahi sonrası erken dönem klinik sonuçları tek başına belirleyen bir faktör olmadığı; ancak perioperatif değerlendirme sürecinde dikkate alınması gereken önemli bir psikolojik değişken olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Orthognathic surgery is one of the commonly performed surgical treatment modalities that provides both functional and aesthetic benefits in the correction of dentofacial deformities. However, clinical findings such as pain, edema, and reduced mouth opening frequently occur in the postoperative period. In addition to these changes resulting from surgical trauma, it is suggested that preoperative anxiety experienced by patients may also influence the perioperative process. Therefore, it is important to elucidate the potential effects of preoperative anxiety on both intraoperative hemodynamic responses and postoperative clinical recovery. The aim of this study was to evaluate the effects of preoperative anxiety levels on intraoperative hemodynamic parameters and postoperative pain, edema, and trismus in patients undergoing orthognathic surgery. This prospective clinical study included a total of 45 patients who underwent bimaxillary orthognathic surgery at the Department of Oral and Maxillofacial Surgery, Istanbul Medipol University. Preoperative anxiety levels were assessed using the State-Trait Anxiety Inventory (STAI-I and STAI-II), and patients were categorized into low and high state anxiety groups based on their STAI-I scores. Intraoperative systolic and diastolic blood pressure, heart rate, and peripheral oxygen saturation were recorded. Postoperative pain was evaluated using the Visual Analog Scale (VAS), maximum mouth opening was measured in millimeters, and facial edema was assessed using a three-dimensional facial scanning system. Measurements were obtained at postoperative 1 hour, 1 day, 2 days, 5 days, 10 days, and 1 month. Intraoperative and postoperative outcomes were compared according to preoperative state anxiety levels. According to the study findings, individuals in the high state anxiety group had significantly higher trait anxiety scores compared to the low anxiety group (p=0.001). This finding suggests that an increased general tendency toward anxiety (trait anxiety) may be associated with elevated preoperative state anxiety levels. No statistically significant differences were observed between the groups in terms of age, gender, skeletal classification, smoking status, or depression levels. In contrast, preoperative systolic and diastolic blood pressure values were significantly higher in the high anxiety group (p<0.05). When low and high state anxiety groups were compared, no significant differences were found in terms of mean intraoperative hemodynamic parameters. However, the maximum intraoperative heart rate was significantly higher in the high anxiety group (p<0.05). Regarding surgical parameters, no significant differences were observed between the groups in operation time, administered fluid volume, or urine output. Nevertheless, intraoperative blood loss was significantly greater in the high state anxiety group (p<0.05). Postoperative pain scores decreased over time in both groups; however, only on postoperative day 10 was the VAS score significantly higher in the high anxiety group (p=0.004). No significant differences were found between the groups in terms of maximum mouth opening. In the three-dimensional edema analysis, significant differences were observed in certain anatomical measurements and at specific time points; however, these differences were not consistent across all measurement areas or follow-up periods. The findings suggest that preoperative state anxiety may be associated with preoperative blood pressure levels and intraoperative blood loss. However, its effects on postoperative pain, edema, and trismus appear to be more limited and variable. In conclusion, preoperative anxiety does not appear to be a sole determinant of early postoperative clinical outcomes following orthognathic surgery; nevertheless, it should be considered an important psychological variable in the perioperative evaluation process.