Spor kulüplerindeki antrenörlerin olumsuz davranışlar (mobbing) algısının antrenörlüğe yönelik tutumları üzerindeki etkisi
The effect of coaches' perceptions of negative behaviors (mobbing) in sports clubs on their attitudes toward coaching
- Tez No: 1014205
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKİF BOZKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, antrenörlerin mobbing (psikolojik yıldırma) algıları ile meslek algıları arasındaki ilişkiyi ve bu değişkenlerin antrenörlüğe yönelik tutum üzerindeki etkilerini incelemektedir. Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Manisa Şubesine kayıtlı 400 antrenör üzerinde yürütülen çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmış, veriler SPSS-24 programında analiz edilmiştir. Araştırmada kullanılan“Olumsuz Davranışlar Ölçeği”ve“Antrenörlüğe Yönelik Tutum Algısı Ölçeği”yüksek güvenilirlik düzeyine sahiptir (Cronbach Alfa: 0,908 ve 0,875). Bulgular, antrenörlerin mobbing algısının genel olarak düşük düzeyde (x=1,97), mesleki tutumlarının ise çok yüksek düzeyde (x=4,35) olduğunu göstermektedir. Mobbing algısında en yüksek ortalama“performansı etkileyecek bilginin saklanması”maddesinde (x=2,50) görülürken, mesleki tutumda“antrenörlük heyecan vericidir”ifadesi en yüksek ortalamaya sahiptir (x=4,52). Cinsiyet ve eğitim düzeyi mobbing algısı üzerinde anlamlı bir fark yaratmazken, medeni durum, yaş, mesleki kıdem ve kulüp statüsü anlamlı farklılıklar göstermektedir. Genç ve kıdemsiz antrenörler ile profesyonel kulüplerde çalışanlar daha yüksek mobbing algısına sahiptir. Korelasyon analizi, mobbing algısı ile mesleki tutum arasında negatif yönlü ve yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur (r = −0,642; p < 0,01). Regresyon analizi, mobbing algısının mesleki tutumdaki değişimin %41,2'sini açıkladığını göstermektedir (R² = 0,412). Sonuç olarak, antrenörler mesleklerine karşı güçlü bir bağlılık sergilemekte, ancak belirli düzeylerde mobbing davranışlarıyla karşılaşabilmektedir. Araştırma, spor kurumlarında mobbingin önlenmesine yönelik kurumsal politikaların geliştirilmesi, genç antrenörlere destek mekanizmalarının sağlanması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between coaches' perceptions of mobbing (psychological harassment) and their professional perceptions, as well as the impact of these variables on attitudes toward coaching. The research was conducted on 400 coaches registered with the Turkish Football Coaches Association, Manisa Branch, using a correlational survey model. Data were analyzed with SPSS-24, and the reliability of the scales used—“Negative Behaviors Scale”and“Attitude Toward Coaching Scale”—was found to be high (Cronbach's Alpha: 0.908 and 0.875). Findings indicate that coaches' mobbing perception is generally low (x=1.97), while their professional attitude toward coaching is very high (x=4.35). The highest mobbing perception was related to“withholding information that affects performance”(x=2.50), whereas the highest professional attitude was for“coaching is an exciting profession”(x=4.52). Gender and education level did not significantly affect mobbing perception, while marital status, age, professional experience, and club status showed significant differences. Younger and less experienced coaches, as well as those working in professional clubs, reported higher mobbing perceptions. Correlation analysis revealed a strong, negative, and significant relationship between mobbing perception and professional attitude (r = −0.642; p < 0.01). Regression analysis showed that mobbing perception explains 41.2% of the variance in professional attitude (R² = 0.412). In conclusion, coaches exhibit strong commitment to their profession despite encountering certain levels of mobbing behaviors within organizational structures. The study recommends developing institutional policies to prevent mobbing, providing support mechanisms for young coaches, and improving working conditions.