Serebral palsi'li çocuklarda sanal gerçeklik oyunlarının üst ekstremite fonksiyonları üzerine etkisi
Effects of virtual reality games on upper extremity functions in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 394170
  2. Yazar: GAMZE POLEN ALTUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı hemiparetik Serebral Palsi (SP)'li çocuklarda Nörogelişimsel Tedavi (NGT) yaklaşımı ile bu çalışmaya ek olarak uygulanan sanal gerçeklik oyunlarının çocukların üst ekstremite fonksiyonları ve günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık düzeyleri üzerine etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 30 SP'li olgu dahil edilmiştir. 6 hafta süresince 15 olguya sadece NGT yaklaşımı uygulanırken, 15 olguya NGT yaklaşımına ek olarak Nintendo Wii sisteminin tenis, beyzbol ve boks oyunları içeren oyun çalışmaları eklenmiştir. Tedavi öncesi ve sonrası, üst ekstremite fonksiyonları Üst Ekstremitenin Beceri Kalitesi Testi (ÜEBKT) ve Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi (JTEFT) ile günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık düzeyleri, Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (PFBÖ) ve ABILHAND-Kids anketi ile değerlendirilmiştir. Ek olarak Nintendo Wii grubuna kullanıcı memnuniyeti anketi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is investigating the effects of Neurodevelopmental Treatment (NDT) approach and performing the virtual reality games in children with Cerebral Palsy (CP) on upper extremity functions and independency levels in their daily life activities as well. Method: 30 cases with CP are included in this study. During 6 weeks, while only NDT approach is applied to 15 persons, in addition to NDT approach with the game studies of NintendoWii system including games of tennis, baseball and boxing is applied to 15 persons. For the cases of pre- and post-treatment, upper extremity functions is evaluated by Quality of Upper Extremity Skills Test (QUEST) and Jebsen Taylor Hand Function Test (JTHFT), independency levels in daily life activities are evaluated by Functional Independency Measure In Children (WeeFIM), and ABILHAND-Kids. User satisfaction survey is also applied to the Nintendo Wii group. Results: Significant difference for both groups in the post-treatment results of QUEST, WeeFIM, ABILHAND-Kids and JTHFT is observed (p0.05).