A schema-based examination of impulsivity: The roles of emotion regulation strategies and emotion myths
Dürtüselliğin şema temelli incelenmesi: Duygu düzenleme stratejileri ve duygu mitlerinin rolleri
- Tez No: 1014233
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDA CAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN MERAL ÖĞÜTCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez, şema modları, duygu düzenleme stratejileri, duygu mitleri ve dürtüsellik arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamıştır. Temel amaç, şema modları ile dürtüsellik arasındaki ilişkinin belirli duygu düzenleme stratejileri aracılığıyla açıklanıp açıklanmadığını test etmektir. Ayrıca bu ilişkilerin duygu mitleri düzeyine göre değişip değişmediği incelenmiştir. Bu modeli test edebilmek için öncelikle Duygu Düzenleme Stratejileri Ölçeği (DDSÖ) Türkçeye uyarlanmıştır. Ölçek 499 yetişkine uygulanmış ve psikometrik özellikleri değerlendirilmiştir. Doğrulayıcı faktör analizleri, ölçeğin hem kişi içi hem de kişilerarası formlarında orijinal dokuz faktörlü yapıyı desteklemiştir. Güvenirlik ve geçerlik bulguları genel olarak kabul edilebilir düzeydedir. Ana çalışmada, 497 yetişkinden oluşan bir örneklemde düzenlenmiş aracılık modeli test edilmiştir. Sağlıklı Yetişkin modu koruyucu bir şema modu olarak ele alınmıştır. Kopuk Kendini Avutan mod ise riskle ilişkili bir başa çıkma modu olarak incelenmiştir. Bulgular, Sağlıklı Yetişkin modunun kişi içi problem çözme aracılığıyla dürtüsellikle negatif ilişkili olduğunu göstermiştir. Ancak bu koruyucu yol, duygu mitleri yükseldikçe zayıflamıştır. Kopuk Kendini Avutan mod dürtüsellikle pozitif ilişkili bulunmuştur. Kişi içi yatıştırma koruyucu bir rol gösterirken, kişilerarası yatıştırma duygu mitleri yüksek olduğunda dürtüsellikle daha güçlü pozitif ilişki göstermiştir. Genel olarak, bulgular şema modları, duygu düzenleme stratejileri ve dürtüsellik arasındaki ilişkilerin bireylerin duygu mitleri tarafından şekillendirildiğini göstermektedir. Bu sonuçlar, dürtüsel davranışın altında yatan mekanizmaları anlamada duygu mitlerinin bağlamsal bir faktör olarak ele alınmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to examine the relationships between schema modes, emotion regulation strategies, emotion myths, and impulsivity. The main objective was to test whether the relationship between schema modes and impulsivity could be explained through specific emotion regulation strategies. It also investigated whether these relationships varied depending on the level of emotion myths. To test this model, the Emotion Regulation Strategies Scale (ERSS) was first adapted into Turkish. The scale was administered to 499 adults, and its psychometric properties were evaluated. Confirmatory factor analyses supported the original nine-factor structure in both the intrapersonal and interpersonal forms of the scale. The findings provided support for the reliability and validity of both forms of the scale. In the main study, a moderated mediation model was tested in a sample of 497 adults. The Healthy Adult mode was examined as a protective schema mode, whereas the Detached Self-Soother mode was examined as a risk-related coping mode. The findings showed that the Healthy Adult mode was negatively associated with impulsivity through intrapersonal problem solving. However, this protective pathway weakened as emotion myths increased. The Detached Self-Soother mode was positively associated with impulsivity. While intrapersonal calming showed a protective role, interpersonal calming showed a stronger positive association with impulsivity when emotion myths were high. Overall, the findings suggest that the associations among schema modes, emotion regulation strategies, and impulsivity are shaped by individuals' emotion myths. These results highlight the importance of considering emotion myths as a contextual factor in understanding the mechanisms underlying impulsive behavior.