From early parental bonding to adult attachment patterns: The mediating roles of emotion regulation and uncertainty tolerance
Erken dönem ebeveyn bağlanmasından yetişkin bağlanma örüntülerine: Duygu düzenleme ve belirsizliğe tahammülün aracı rolleri
- Tez No: 1014242
- Danışmanlar: PROF. DR. FALİH KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, ebeveyn bağlanması ile yetişkin bağlanma örüntüleri arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlükleri ve belirsizliğe tahammülsüzlüğün seri aracı rollerini incelemektir. Araştırmanın örneklemi, 18-30 yaş arasındaki 287 bireyden oluşmaktadır. Veriler, Demografik Bilgi Formu, Ebeveyn Bağlanma Ölçeği (PBI), Duygu Düzenleme Güçlükleri Ölçeği–Kısa Form (DERS-16), Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği–Kısa Form (IUS-12) ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Ölçeği–Gözden Geçirilmiş Form (ECR-R) kullanılarak çevrimiçi olarak toplanmıştır. Korelasyon analizleri, anne ve baba bağlanmasının duygu düzenleme güçlükleri, belirsizliğe tahammülsüzlük, bağlanma kaygısı ve bağlanma kaçınmasıyla negatif ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Buna ek olarak, duygu düzenleme güçlüklerinin belirsizliğe tahammülsüzlük, bağlanma kaygısı ve bağlanma kaçınmasıyla pozitif ilişkili olduğu bulunmuştur. Tek yönlü varyans analizleri, romantik ilişki deneyimine göre bağlanma kaygısı ve bağlanma kaçınmasında anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Seri aracılık analizleri, duygu düzenleme güçlükleri ve belirsizliğe tahammülsüzlüğün anne bağlanması ile bağlanma kaygısı arasındaki ilişkiye ve baba bağlanması ile bağlanma kaygısı arasındaki ilişkiye seri olarak aracılık ettiğini ortaya koymuştur. Ancak önerilen seri aracılık modeli bağlanma kaçınması için anlamlı bulunmamıştır. Bulgular, duygu düzenleme güçlükleri ve belirsizliğe tahammülsüzlüğün, erken dönem bakım deneyimlerini yakın ilişkilerdeki yetişkin bağlanma örüntülerine bağlayan gelişimsel mekanizmalar olarak oynadığı rolü vurgulamaktadır. Klinik uygulama ve gelecek araştırmalar için çıkarımlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the serial mediating roles of emotion regulation difficulties and intolerance of uncertainty in the relationship between parental bonding and adult attachment patterns. The sample consisted of 287 individuals aged between 18 and 30 years. Data were collected online using the Demographic Information Form, Parental Bonding Instrument (PBI), Difficulties in Emotion Regulation Scale–Short Form (DERS-16), Intolerance of Uncertainty Scale–Short Form (IUS-12), and Experiences in Close Relationships–Revised (ECR-R). Correlation analyses revealed that maternal and paternal bonding were negatively associated with emotion regulation difficulties, intolerance of uncertainty, attachment anxiety, and attachment avoidance. Additionally, emotion regulation difficulties were positively associated with intolerance of uncertainty, attachment anxiety, and attachment avoidance. One-way analyses of variance showed significant differences in attachment anxiety and attachment avoidance according to romantic relationship experience. Serial mediation analyses revealed that emotion regulation difficulties and intolerance of uncertainty serially mediated the relationships between maternal bonding and attachment anxiety and between paternal bonding and attachment anxiety. However, the proposed serial mediation model was not significant for attachment avoidance. The findings highlight the role of emotion regulation difficulties and intolerance of uncertainty as developmental mechanisms linking early caregiving experiences to adult attachment patterns in close relationships. Implications for clinical practice and future research were discussed.