6 Şubat depremleri sonrası geçici barınma süreci: Osmaniye konteyner kentlerinde ikamet eden kadınların yaşam deneyimleri
Temporary shelter process after the February 6 earthquakes: The life experiences of women residing in container cities in Osmaniye
  1. Tez No: 1014254
  2. Yazar: PAKİZE ÖRNEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
6 Şubat Depremleri Sonrası Geçici Barınma Süreci: Osmaniye Konteyner Kentlerinde İkamet Eden Kadınların Yaşam Deneyimleri Bu çalışma, 6 Şubat 2023 depremleri sonrası Osmaniye'de kurulan konteyner kentlerde yaşayan kadınların gündelik yaşam deneyimlerini toplumsal cinsiyet perspektifinden incelemektedir. Araştırma, kadınların karşılaştıkları fiziksel ve psikososyal zorlukları, toplumsal rollerindeki dönüşümleri ve gelecek beklentilerini anlamayı amaçlamaktadır. Nitel araştırma deseniyle yürütülen çalışmada, 14 kadın katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş, veriler tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Bulgular, afet öncesi düzenden kopuş, mekânsal sınırlılıklar ve mahremiyet ihlalleri, toplumsal cinsiyet temelli rollerin zorunlu dönüşümü, damgalanma ve güvenlik kaygıları ile belirsizlik içinde normalleşme arayışı olmak üzere beş ana tema altında toplanmıştır. Konteynerlerin darlığı mutfak ve çocuk bakımı gibi alanlarda güçlükler yaratırken, kadınların özel alan ihtiyacını kısıtlamaktadır. Ayrıca, dışarıdan yöneltilen olumsuz yargılar toplumsal dışlanmışlık hissini artırmaktadır. Kiracı konumundaki kadınların barınma maliyetleri ve hak sahipliği belirsizliği nedeniyle yaşadığı endişeler, sürecin sınıfsal ve ekonomik boyutunu derinleştirmektedir. Araştırma sonuçları, geçici barınma süreçlerinin toplumsal cinsiyet açısından nötr olmadığını ve eşitsizlikleri yeniden üretebildiğini göstermektedir. Kadınlar kriz koşullarında hane içi karar alma süreçlerinde“zorunlu bir otorite”geliştirse de bu durum güçlenmeden ziyade ek bir sorumluluk ve tükenmişlik riski yaratmaktadır. Sonuç olarak çalışma, afet politikalarının fiziksel altyapının ötesine geçerek kadınların görünmeyen emeğini, mahremiyetini ve psikososyal iyilik halini gözeten, toplumsal cinsiyete duyarlı bütüncül bir perspektifle yapılandırılmasına yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Life Experiences of Women Residing in Container Cities in Osmaniye During the Temporary Shelter Process Following the February 6 Earthquakes This study examines the daily life experiences of women living in container cities established in Osmaniye after the February 6, 2023 earthquakes from a gender perspective. The research aims to understand the physical and psychosocial challenges women encounter, the transformations in their social roles, and their future expectations. Conducted with a qualitative research design, semi-structured interviews were held with 14 female participants, and the data were analyzed using the thematic analysis method. The findings are categorized under five main themes: disruption of the pre-disaster order, spatial limitations and privacy violations, the compulsory transformation of gender-based roles, psychosocial dilemmas centered on stigmatization and security, and the search for normalization amidst uncertainty. The cramped nature of the containers creates difficulties in areas such as kitchen work and childcare while restricting women's need for private space. Furthermore, negative judgments from outside increase the sense of social exclusion. The anxieties experienced by women who were tenants prior to the disaster, due to housing costs and uncertainty regarding entitlement, deepen the class-based and economic dimensions of the process. Research findings indicate that temporary sheltering processes are not gender-neutral and can reproduce existing inequalities. Although women develop a form of“compulsory authority”in household decision-making processes under crisis conditions, this situation creates an additional burden and risk of exhaustion rather than empowerment. Consequently, the study presents recommendations for structuring disaster policies beyond physical infrastructure, adopting a comprehensive and gender-sensitive perspective that takes into account women's invisible labor, privacy, and psychosocial well-being.