Farelerde yüksek yağlı diyet ve alkol tüketiminin karaciğerde apelin ve apelin reseptör ekspresyonu üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of high fat diet and alcohol consumption on liver apelin and apelin receptor expression
  1. Tez No: 1014263
  2. Yazar: SEÇİL BAYRAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Aşırı alkol tüketimine bağlı karaciğer hasarı halen önemli bir sağlık problemi olarak süregelmektedir. Aşırı yağlı diyet de karaciğerde strese neden olan önemli bir sebeptir. Alkole bağlı karaciğer hasarının oluşum mekanizması büyük ölçüde tanımlanmış olsa da keşfedilen yeni moleküler yapılar ışığında halen araştırılması gereken birçok yolağın oluşan hasarda rol oynayabileceği anlaşılmaktadır. Apelin ve apelin reseptörü (APJ) anjiyogenezis ve sıvı homeostazı dahil pek çok fizyolojik ve patolojik olayda rol oynayabileceği ifade edilen moleküler yapılardır. Aşırı alkol tüketimi ve yüksek yağlı diyet ile beslenmeye bağlı oluşan karaciğer hasarında bu yapıların fonksiyonlarına ilişkin bir bilgi literatürde bulunmamaktadır. Bu kapsamda, Balb-C fareler kullanılacak ve dört grup oluşturulacaktır (Kontrol grubu, Alkol grubu, Yüksek yağlı diyet grubu, Alkol+Yüksek yağlı diyet grubu). Sekiz haftalık deney süresi sonrasında fareler sakrifiye edilecek ve karaciğer dokuları alınacaktır. Karaciğer dokusunda rutin hematoksilen ve eozin boyasıyla oluşan hasar ve/ya değişimler gözlenecek, Apelin ve APJ için ise immunohistokimyasal boyama metodu kullanılarak bu yapıların ekspresyonlarındaki değişimler değerlendirilecektir. Ayrıca kanda total oksidan statü (TOS) ve total antioksidan statü (TAS) ile birlikte aspartat S transferans (AST) ve alanin aminotransferaz (ALT) seviyeleri araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Abstract Excessive alcohol consumption related liver disease is still an important health problem. High fat diet is also an important factor causing stress in liver. Although the mechanism of alcohol related liver degeneration is largely known it is evident that various pathways might play important roles in light of the newly discovered molecular substances. Apelin and its cognitive receptor APJ plays important roles in various physiological and pathological events including angiogenesis and liquid homeostasis. There is not enough information about the significance of these molecular substances in excessive alcohol consumption and high fat diet related liver damage. Hence, in this study Balb-C mice will be used and four groups will be set (Control group, Alcohol group, High-fat diet group, and Alcohol+High-fat diet group). Following eight-week experimental period, the mice will be sacrificed and liver tissue samples will be collected. In liver, degenerative changes will be evaluated in sections stained routinely with hematoxylin and eosin. Apelin and APJ expressions in liver will be assessed by immunohistochemistry. In serum samples total oxidant status (TOS), total anti-oxidant status (TAS), aspartate S transferase (AST) and alanine aminotransferase (ALT) levels will be investigated.