The impact of non-alcoholic steatohepatitis on brain vasculature
Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının beyin damarları üzerindeki etkisi
- Tez No: 927509
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) ve non-alkolik steatohepatit (NASH), yalnızca karaciğeri değil, aynı zamanda beyin sağlığını da etkileyen çoklu sistem hastalıkları olarak giderek daha fazla tanınmaktadır. Bu çalışmada, NASH ile beyin damar yapısı arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla farelerde iki farklı model (metiyonin ve kolin eksikliği diyeti (MCD) ve karbon tetraklorür (CCl₄) enjeksiyonları) kullanılmıştır. Çalışmanın temel amacı, NASH'in kan-beyin bariyeri (BBB) ve perivasküler fibrozis üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. MCD diyeti grubunda, CD13 ve KDR ekspresyonunda önemli değişiklikler gözlenmiş olup, bu durum NASH'in BBB bozulmasına katkıda bulunduğunu göstermektedir. Artan LDL-H ve LDL-C3 seviyeleri, metabolik değişikliklerin beyin sağlığı üzerindeki etkilerini işaret etmektedir. Bununla birlikte, ALT ve AST gibi karaciğer enzimlerinde anlamlı bir değişiklik tespit edilmemiştir; bunun, hayvanların NASH'in erken evresinde olmasından kaynaklanıyor olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca, artan perivasküler perisit aktivasyonu, kolajen IV ve fibronektin seviyeleri, erken dönemde BBB bozulması ve fibrozise işaret etmektedir. Bu çalışma, NASH ile beyin sağlığı arasındaki karmaşık ilişkiye dikkat çekmekte ve karaciğer patolojisinin serebral disfonksiyon ile bağlantısının daha derinlemesine incelenmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) and its more severe form, non-alcoholic steatohepatitis (NASH), are increasingly recognized as multi-system conditions with implications beyond the liver, including potential impacts on the brain. This study explores the relationship between NASH and cerebral vasculature using two different models in mice: the methionine- and choline-deficient (MCD) diet and carbon tetrachloride (CCl₄) injections. This thesis aimed to assess the effect of NASH on the blood-brain barrier (BBB) and perivascular fibrosis. Important differences were observed in the expression of CD13 and KDR in the MCD diet group, suggesting that NASH contributes to BBB disruption. Elevated LDL-H and LDL-C3 levels further indicated metabolic changes affecting brain health. However, liver enzyme markers like ALT and AST showed no significant changes, possibly due to the early NASH stage.. Additionally, increased perivascular pericyte activation, collagen IV, and fibronectin levels were noted, pointing to early BBB breakdown and fibrosis.This study highlights the complex relationship between NASH and brain health, emphasizing the need for further research to explore the mechanisms linking liver pathology to cerebral dysfunction.