Endüstriyel çelik bacaların statik, dinamik ve çap hesabının yapılarak dizaynı ve projelendirilmesi
Static, dynamic and diameter calculations for industrial steel chimney
- Tez No: 101442
- Danışmanlar: PROF.DR. MURAT TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ENDÜSTRİYEL ÇELİK BACALARIN STATİK, DİNAMİK VE ÇAP HESABININ YAPILARAK DİZAYNI VE PROJELENDİRİLMESİ ÖZET 20. Yüzyılda endüstrinin gelişmesi ile birlikte çelik bacaların yapımı hız kazanmaya başladLÖzellikle çelik bacaların beton bacalara olan avantajları göz önüne alındığında kullanımı daha da artmış, çevre koruma kanunlarının dikkate alındığı tarihlerden sonra da baca yükseklikleri artarak dizaynı ve projelendirilmesi bilim adamları için önemli bir konu olmuştur. Daha önce yapılan bir çok uygulamalarda hatalar ve eksikler tespit edilmiş, hatta dizayn yanlışlıklarından dolayı yıkılan çelik bacalar üzerinde gözlemler, ölçümler ve hesaplar yapılarak güvenli bir tasarım için hangi unsurların önemli olduğu saptanmıştır.Bu çalışmada iki önemli konu üzerinde teorik ve pratik yaklaşımlarda bulunularak dizayn, projelendirme, imalat, montaj ve işletme safhalarında minimum hatayla çalışan, stabil ve güvenli tasarımlar yapılabilmesi için ışık tutulmuştur.Birinci aşama; tam yanmanın olabilmesi için (aynı zamanda atık gazın içerdiği çevreyi kirleten bileşenlerin ıninimum olabilmesi için), gerekli olan vakumu sağlayan bacanın çap, yükseklik, izolasyon, bağlantı konstrüksüyonunun dizaynının yapılması, brülör-kazan-baca uyumunun sağlanması ve yakıt cinsi ile yapılan hesaplar sonucunda atık gazın içerdiği bileşenlerin ortaya çıkartılarak bu bileşenlerin bacaya yada atıldıktan sonra çevreye yapabileceği etkileri kestirerek dizayn öncesi önlemler alınmasıdırİkinci aşama ise; birinci kısımda, kendi kendini taşıyabilir bir bacaya gelen rüzgar yükleri, fîrtınalar ve depremler gibi doğal afetlerin etkileri, rezonans oluşumu ve malzeme yorulması, ovalleşme, çökme, burkulma, korozyon vs. etkiler dikkate alınarak güvenli çalışma için malzeme seçimi, sac kalınlığı, taşıyıcı plaka, cıvata ve temel donatı ile ilgili hesaplarının yapıîmasıdır.İkinci kısımda ise oluşabilecek problemlerin yok edilmesi için çözümler aranmaktadır. Örneğin baca yangınları riski olan bacada konstrüksüyon şeklinin tespiti veya rezonansa uğrayan bacalarda sönümleme elemanının, helis stabilizerin kullanılması. - xıı
Özet (Çeviri)
STATIC, DYNAMIC AND DIAMETER CALCULATIONS FOR ENDUSTRIAL STEEL CHIMNEY SUMMARY Construction of the steel chimneys got up speed when widening the industry in the 20th Century. Especially the usage of the steel chimneys increased as taking into consideration their advantages versus the concrete chimneys, and then design and projecting of the chimneys became an important subject for the scientists while their heights increased beginning from the date of regarding the environment protection laws. A lot of mistakes and deficiencies were determined in the applications made earlier, and some observations, measurements and calculations were performed on the steel chimneys that are collapsed on account of event the design errors, and then the certain important factors were determined for a reliable design. In this study, some sort of practical and theoretical approaches were tested upon these two important matters, and it lighted the way for providing stable and dependable designs together with a rninimum error possibility in design, projecting, production, assembly and management phases. The first stage; is to provide the diameter, height, isolation, connection construction of the chimney ensuring the necessary vacuum for the complete combustion (also for the minimum proportion of the components which pollute the environment that are included in the waste gases, at the same time) and the adaptation of boiler-burner chimney, and to take the significant measures by estimating the possible effects of these components either to the chimney or after discharging by revealing the components which are contained in the waste gas as a result of the calculation made by the fuel type. The second stage is; in the first section, to make the necessary calculations as relating to the material selection, thickness of the stack shell, base plate, anchor bolts and concrete foundation for a dependable study by taking into consideration the influences of the natural disasters such as wind loads, storms and earthquakes, the formation of resonance and also material tiring, becoming oval, collapsing, spraining, corrosion etc. to be exposed by the chimney. And, in the second section, to seek for the solutions to remove the possible problems. For instance, determination of the construction shape in the chimney having a risk of chimney fires, helis stabilisers in the chimneys exposed to resonance. -XUl