Mesaj boynu sendromlu kadınlarda mulligan mobilizasyon tekniği ve stabilizasyon eğitiminin sensorimotor işlev üzerindeki etkileri: Tek kör randomize karşılaştırmalı çalışma
The effects of mulligan mobilization technique and stabilization training on sensorimotor function in women with text message neck syndrome: A single-blind randomized controlled trial
  1. Tez No: 1014352
  2. Yazar: BORNA FARHOOMAND
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ASLAN TELCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Daha sonra doldAmaç: Bu çalışmanın amacı, mesaj boynu sendromlu kadın bireylerde Mulligan Mobilizasyon Tekniği (MMT) ile Stabilizasyon Eğitimi'nin (SE) sensorimotor işlev üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Mesaj boynu sendromlu 36 kadın hasta MMT (n=18) ve SE (n=18) gruplarına randomize edildi. Her iki gruba 4 hafta süresince, haftada 3 gün, toplam 12 seans tek kör gözetimli tedavi uygulandı. Tüm değerlendirmeler kör bir değerlendirici tarafından tedavi öncesi ve sonrasında gerçekleştirildi. Mesaj boynu sendromu tanısı öz-değerlendirme anketi ve fotografik postür analizi ile doğrulandı. Ağrı şiddeti Görsel Analog Skala (GAS), boyun özür düzeyi Boyun Özür İndeksi (BÖİ), servikal eklem hareket açıklığı (EHA) ve eklem pozisyon duyusu (EPD) CROM aleti, baş-boyun postürü kraniovertebral açı (KVA) ve servikotorasik açı (STA) fotogrametrik yöntem, derin fleksör kas (DFK) enduransı kronometre, statik denge Sway Medical uygulaması, dinamik denge Y-Denge Testi (YBT), bakış stabilitesi Baş-Göz Hareketleri Kontrol Testi, serum Substans P (SP) ve Kalsitonin Gen İlişkili Peptid (CGRP) düzeyleri ise ELISA yöntemiyle değerlendirildi. Bulgular: Grupların başlangıç sosyo-demografik özellikleri benzerdi (p>0.05). Her iki grupta da tedavi sonrasında GAS, BÖİ ve serum CGRP düzeylerinde anlamlı iyileşmeler saptandı (p<0,05); ancak gruplar arası değişim miktarları bakımından fark gözlemlenmedi. Sol rotasyon hariç tüm servikal EHA parametrelerinde, bakış stabilitesinde ve YBT ile ölçülen dinamik dengede her iki grupta benzer düzeyde anlamlı iyileşme elde edildi. Statik denge ve DFK enduransı yalnızca SE grubunda anlamlı biçimde iyileşti; KVA ve STA değerleri de yalnızca SE grubunda anlamlı düzeyde düzeldi. Bu parametrelerin tamamında değişim miktarları SE grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdi (p<0,05). EPD değerlendirmelerinde ekstansiyon ve sağ lateral fleksiyon yönlerindeki değişim miktarları SE lehine anlamlıyken, MMT grubunda sağ rotasyon EPD'sinde grup içi anlamlı iyileşme saptandı (p<0,05). Sonuç: Her iki müdahale de ağrı, özürlülük, servikal EHA, serum CGRP ve bakış stabilitesi üzerinde karşılaştırılabilir düzeyde iyileşme sağlamıştır. Bununla birlikte SE, postür restorasyonu, statik denge, DFK enduransı ve çeşitli proprioseptif parametreler bakımından MMT'ye kıyasla üstün sonuçlar ortaya koymuştur. Bu bulgular, aktif SE'nin mesaj boynu sendromuyla ilişkili nöromüsküler bozuklukların giderilmesinde daha etkin bir yaklaşım olabileceğine işaret etmektedir.urulacaktır.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacObjective: The aim of this study is to compare the effects of Mulligan Mobilization Technique (MMT) and Stabilization Training (ST) on sensorimotor function in female individuals with text neck syndrome. Materials and Methods: Thirty-six female patients with text neck syndrome were randomized into MMT (n=18) and ST (n=18) groups. Both groups received a total of 12 sessions of single-blind supervised treatment for 4 weeks, 3 days per week. All assessments were performed by a blinded assessor before and after treatment. The diagnosis of text neck syndrome was confirmed by a self-assessment questionnaire and photographic posture analysis. Pain intensity was assessed using the Visual Analog Scale (VAS), neck disability level using the Neck Disability Index (NDI), cervical range of motion (ROM) and joint position sense (JPS) using the CROM device, head-neck posture using craniovertebral angle (CVA) and cervicothoracic angle (CTA) by photogrammetric method, deep flexor muscle (DFM) endurance using a stopwatch, static balance using the Sway Medical application, dynamic balance using the Y-Balance Test (YBT), gaze stability using the Head-Eye Movement Control Test, and serum Substance P (SP) and Calcitonin Gene-Related Peptide (CGRP) levels using the ELISA method. Results: The baseline socio-demographic characteristics of the groups were similar (p>0.05). Significant improvements in VAS, NDI, and serum CGRP levels were observed in both groups after treatment (p<0.05); however, no difference was observed between the groups in terms of the amount of change. Significant improvements at similar levels were obtained in both groups in all cervical ROM parameters except left rotation, gaze stability, and dynamic balance measured by YBT. Static balance and DFM endurance improved significantly only in the ST group; CVA and CTA values also improved significantly only in the ST group. The amount of change in all of these parameters showed statistically significant differences in favor of the ST group (p<0.05). In JPS assessments, the amounts of change in the extension and right lateral flexion directions were significant in favor of ST, while a significant within-group improvement was found in right rotation JPS in the MMT group. Conclusion: Both interventions provided comparable levels of improvement in pain, disability, cervical ROM, serum CGRP, and gaze stability. However, ST demonstrated superior outcomes compared to MMT in terms of posture restoration, static balance, DFM endurance, and various proprioceptive parameters. These findings suggest that active ST may be a more effective approach in addressing neuromuscular disorders associated with text neck syndrome.aktır.