Madde kullanım bozukluğu olan bireylerde damgalama, sosyal destek ve tedavi motivasyonu arasındaki ilişki
The relationship between stigma, social support, and treatment mo-tivation in individuals with substance use disorder
- Tez No: 1014355
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ONUR NOYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Madde kullanım bozukluğu, bireyin biyolojik, psikolojik ve sosyal işlevselliğini olumsuz etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Tedavi sürecinde bireyin motivasyonu, sosyal destek kaynakları ve damgalama deneyimleri iyileşme sürecini etkileyen temel değişkenler arasında yer almaktadır. Bu araştırmanın amacı, madde kullanım bozukluğu olan bireylerde algılanan sosyal destek, damgalama ve tedavi motivasyonu arasındaki ilişkileri incelemek; demografik değişkenlerin bu değişkenler üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve damgalama ile sosyal desteğin tedavi motivasyonunu yordamadaki aracılık rollerini ortaya koymaktır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde yürütülmüş olup çalışmaya Kocaeli Derince E.A.H. Arındırma Merkezinde tedavi gören 127 birey dahil edilmiştir. Veriler sosyodemografik bilgi formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Madde Kullanımı Damgalama Mekanizması Ölçeği ve Tedavi Motivasyonu Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre damgalama ile tedavi motivasyonu arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunurken, sosyal destek ile tedavi motivasyonu arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Aracılık analizinde damgalamanın, sosyal destek ile tedavi motivasyonu arasındaki ilişkide anlamlı aracılık rolüne sahip olduğu bulunmuştur. Elde edilen bulgular, tedavi motivasyonu yordaması açısından sosyal desteğin yalnızca varlığının değil niteliğinin de önemli olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda madde kullanım bozukluğu tedavisinde aile odaklı müdahalelerin güçlendirilmesi ve bireylerin tedavi motivasyonunu destekleyici psikososyal müdahalelerin yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Substance use disorder is a significant public health problem that negatively affects individuals' biological, psychological, and social functioning. During the treatment process, treatment motivation, sources of social support, and experiences of stigma are among the fundamental factors influencing recovery. The aim of this study was to examine the relationships between perceived social support, stigma, and treatment motivation among individuals with substance use disorder; to evaluate the effects of demographic variables on these factors; and to determine the mediating roles of stigma and social support in predicting treatment motivation. The study was conducted using a relational survey model, and 127 individuals receiving treatment at the Kocaeli Derince Training and Research Hospital Detoxification Center were included in the sample. Data were collected using a sociodemographic information form, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support, the Substance Use Stigma Mechanisms Scale, and the Treatment Motivation Questionnaire. The data were analyzed using the SPSS program. According to the findings, a significant positive relationship was found between stigma and treatment motivation, whereas no significant relationship was identified between social support and treatment motivation. Mediation analysis revealed that stigma had a significant mediating role in the relationship between social support and treatment motivation. The findings indicate that not only the presence but also the quality of social support is important in predicting treatment motivation. In this context, strengthening family oriented interventions and expanding psychosocial interventions that support individuals' treatment motivation are recommended in the treatment of substance use disorder.