Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve karşıt olma karşı gelme bozukluğu komorbiditesinde zihin kuramının rolü
- Tez No: 1014396
- Danışmanlar: PROF. NİLFER ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda (DEHB) zihin kuramı becerilerinin Karşıt Olma Karşı Gelme (KOKGB) komorbiditesi üzerindeki etkisi ve zihin kuramı becerilerinin her iki bozukluğun komorbiditesindeki rolünü araştırmaktır. Çalışmaya, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğinde 6-12 yaş arası, ek psikiyatrik ve kronik hastalığı olmayan, ilaç kullanmayan DSM-V tanı sistemlerine ve klinik muayene ile DEHB tanısı alan, 30 hasta 1. Hasta grubu olarak, DEHB ve KOKGB komorbiditesi olan 30 hasta 2. Hasta grubu olarak ve herhangi bir tanısı olmayan 30 çocuk 3. Grup (kontrol grubu) olarak alınmıştır. Veri toplama araçları DSM-V temelli yarı yapılandırılmış klinik görüşme, sosyodemografik veri formu, psikopatolojileri değerlendirmek için Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu versiyonu Türkçe uyarlaması (ÇDŞG-ŞY), birinci düzey zihin kuramı becerilerini değerlendirmek amacıyla Sally Anne Testi, Bonibon Testi, ikinci düzey zihin kuramı becerilerini değerlendirmek amacıyla Dondurma kamyonu, Çikolata Testi, ileri düzey zihin kuramı becerilerini test etmek amacıyla Gözlerden Zihin Okuma versiyonu ve Faux Pas (Gaf) testi uygulanmıştır. Çalışma bulguları, DEHB tanısı alan çocukların zihin kuramı becerilerinde güçlükler yaşadığını, DEHB ve KOKGB komorbiditesi olan çocuklarda ise zihin kuramı performansının düşük olduğunu göstermiştir. Zihin kuramı becerilerinin değerlendirilmesi ve desteklenmesinin, komorbiditenin önlenmesi ve sosyal biliş gelişiminin desteklenmesi açısından önemli olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of Theory of Mind (ToM) abilities on the comorbidity of Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder (ADHD) and Oppositional Defiant Disorder (ODD) and to examine the role of ToM skills in the coexistence of these two disorders. The study included children aged 6-12 years who were admitted to the Child and Adolescent Psychiatry outpatient clinic of Muğla Sıtkı Koçman University. Thirty children diagnosed with ADHD according to DSM-5 criteria and child evaluation, without any additional psychiatric or chronic medical disorders and not receiving pharmacological treatment , contituted Group 1. Thirty children diagnosed with comorbid ADHD and ODD formed Group 2. The control group (Group 3) consisted of 30 age-matched children without any psychiatric diagnosis. Data collection tools included a DSM-5–based semi-structured clinical interview, a sociodemographic data form, and the Turkish version of the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children – Present and Lifetime Version (K-SADS-PL) for the assessment of psychopathology. First-order ToM abilities were evaluated using the Sally-Anne Test and the Smarties Test; second-order ToM abilities were assessed using the Ice Cream Truck and Chocolate Tests; and advanced ToM skills were measured using the Reading the Mind in the Eyes Test and the Faux Pas Test. The findings demonstrated that children with ADHD experienced difficulties in Theory of Mind abilities, while children with comorbid ADHD and ODD exhibited significantly lower ToM performance. These results suggest that assessing and supporting Theory of Mind skills may be important for preventing comorbidity and promoting social cognitive development.