İşletmelerde motivasyon ölçümü ve bir uygulama
Measuring motivation in the companies and an application
  1. Tez No: 101440
  2. Yazar: FİGEN MACİT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUFAN VEHBİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Motivasyon davranışları harekete geçiren, enerji veren ve hedefler doğrultusunda yönelten içsel bir durum olarak tanımlanabilir. Motivasyon kelimesi farklı kimseler için farklı şeyler ifade eder. Bazısı problem çözerek motive olurken bazısı da para ile motive olabilir. Kesin olan bir şey var ki o da motivasyonun kişinin içinden gelmek zorunda olduğudur. Motivasyonun bu değişik yönleri ile, yöneticilerin, organizasyonun genel amaçlan doğrultusunda çalışanları motive etmesi oldukça zor bir iştir. Motivasyon kişiye uygulanacak bir şey değildir. Motivasyon, bireylerin ihtiyaçlarım, seçim yapma kabiliyetlerini ve ihtiyaçlarım karşılamada onlara fırsat yaratan bir çevreyi içeren faktörler kombinasyonundan oluşur. Motivasyon, kişinin içsel ihtiyaçları ile davranışları belirleyen dışsal etkiler arasındaki karşılıklı etkileşimden ortaya çıkar. Üretkenliği etkileyen çalışan motivasyonu, yöneticinin işinin bir parçası olmalı ve yöneticiler organizasyonun amaçlarını gerçekleştirme yönünde motivasyonu sağlamalıdırlar. Motivasyon çalışması, yöneticilerin, çalışanları neyin harekete geçirdiğini ve onların seçimlerini nelerin etkilediğini anlamalarına yardım eder. Yöneticiler, çalışanların ihtiyaçlarını karşılamak ve yüksek iş performansını teşvik etmek için motivasyon teorilerini kullanabilirler. Yöneticiler, nitelikli çalışanları bulmak ve onları elde tutabilmek için uygun motivasyon teknikleri kombinasyonlarım ve çalışanlarını mutlu ve üretken kılmak için yine doğru ödüllendirme yöntemlerini araştırmaktadırlar. Yine günümüzün önde gelen firmalarında, çalışanlar, mücadeleci bir iş ortamı, esneklik, eğlence, öğrenme, gelişme ve işlerinde yaratıcılık potansiyelini kullanabilme gibi faktörlerle motive olduklarını söylemektedirler. vıBu çalışmada motivasyon kavramı açıklanmış ve motivasyonun yöneticiler açısından öneminden bahsedilmiştir. Daha sonra başlıca motivasyon teorileri anlatılarak, işyerinde uygulanabilecek motivasyon arttırıcı tekniklerden örnekler verilmiştir. Son olarak bir işyerinde yapılan anket çalışması incelenmiş, elde edilen sonuçlar yorumlanarak firma yönetimine gerekli iyileştirme faaliyetlerini başlatmaları yönünde önerilerde bulunulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre anket çalışmasının yapıldığı bu işyerinde çalışanları motive eden ihtiyaç seviyesinin“Saygınlık İhtiyacı”olduğu belirlenmiştir. Buna istinaden, yöneticilere performans değerlendirme sistemlerini yeniden gözden geçirmeleri ve verilen eğitimleri arttırmaları gibi önerilerde bulunulmuştur. Elde edilen bu sonuçlar çalışan memnuniyetini etkileyen faktörlerin anlaşılması ve iyileştirme çalışmalarının başlatılması açısından firma yöneticilerine bir rehber olacaktır. vii W. YÜKSEKÖĞRETİM ftt!Rl!U!
Özet (Çeviri)
SUMMARY“MEASURING MOTIVATION IN THE COMPANIES AND AN APPLICATION”Motivation can be defined as an inner state that energizes, activates or moves and that channels behavior toward goals. The word“motivation”means different things to different people. Someone can be motivated by money while the other one by solving problem. It is a fact that it has to come from within people. With such diverse motivations, it is a challenge for managers to motivate employees toward common organizational goals. Motivation is not something that is done to a person. It results from a combination of factors, including an individual's need, the ability to make choices and an environment that provides the opportunity to satisfy those needs. Motivation is the result of the interaction between a person's internal needs and external influences that determine behavior. Employee motivation that affects productivity has to be a part of manager's job and managers must channel motivation toward the accomplishment of organizational goals. The study of motivation helps managers understand what prompts people to initiate action and what influences their choice. Managers can use motivation theories in order to help satisfy employees' needs and to encourage high work performance. To find and keep qualified employees, managers search for the right combination of motivational techniques and rewards to keep employees happy and productive. Employees at many today's leading companies say that they are motivated by factors such as a fun, challenging work environment, flexibility and the potential to learn, grow and be creative in their jobs. vmIn this study, the term of motivation and its importance for managers were defined. Then the main motivation theories were explained. Some of the motivation enhancement techniques were given as an example. Finally, employee satisfaction questionnaire that applied to employees in a company was examined and by obtaining of the results, some suggestions were given to managers to initiate necessary actions. With these results, the need level that motivates employees at the company was determined as“Self Esteem Needs”. According to the results, it is proposed that Performance Evaluation System should be re-examined and improved. Also the trainings should be increased. These results will be guide for managers to understand the factors that affect employees' motivation and take necessary action in order to increase motivation at the work environment. IX