ISO 14000 çevre yönetim sistemi ve Türkiye'deki uygulamaları
ISO 14000 environmental management system and its applications in Turkey
  1. Tez No: 101439
  2. Yazar: BURÇAK DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATAÇ SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Birçok işletme, ilgili kurumlar, yasal kuruluşlar, müşteriler ve rakipleri tarafından baskılar arttıkça çevresel performansını artırmak için çalışmalara başlamıştır. İşletmeler kendi bünyelerinde endüstriyel aktivitelerinin, ürünlerinin veya hizmetlerinin çevre üzerine olan etkilerini, ilgili yönetmelik, ekonomik politikalar ve bunun gibi çevre korumasını ve ilgili kurumların çevre konusunda bilinçlenmesini öngören faaliyetler çerçevesinde kontrol etmektedir. İşletmeler çevresel performanslarını değerlendirmek için kendi bünyelerinde çevre denetimleri yapmışlardır. Fakat bu denetimler tek başına, firmanın çevresel performansının yasal yönetmeliklere uygunluk sağlayacağını ve de buna devam edeceğini güvence altına alamaz. Bu denetimlerin, etkili olabilmesi için, bütün yönetim aktivitelerine entegre olmuş bir çevre yönetim sistemi çerçevesinde olması gerekmektedir. ISO 14001 çevre yönetim sistemi standardı firmalara etkin bir çevre yönetim sistemi için gerekli olan ve yönetime entegre olması gereken elementleri tanıtıp ve işletmenin çevresel hedeflerine ulaşması için rehber olmaktadır. ISO 14001 endüstri yapı ve işleyişine çevre boyutunun katılmasını amaçlamaktadır. Bu çalışmada, işletmelerin her geçen gün biraz daha üzerinde durdukları en gelişmiş çevre yönetim sistem standardı olan ISO 14001 incelenerek söz konusu çevre yönetim sistemi standardının Türkiye' de ki (herhangi bir sektör farkı gözetilmeksizin) uygulama esaslarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. ISO 14001 belgesi almış veya almak isteyen çeşitli endüstri kollarından firmaların çevre yönetim sistemi standardı ISO 14001 'e bakış açıları ve bu belgeyi alma/almak isteme ve ISO 14001 'e çevresel problemlerine çözüm olarak bakıp bakmadıkları incelenmiştir. vıu
Özet (Çeviri)
SUMMARY Organizations in all kinds are increasingly concerned how to achieve and demonstrate sound environmental performance as the pressure from interested parties such as legislators, customers, competitors increases. They try to control the potential impacts of their activities, products or services on the environment. They do so in the context of related legistations, the development of economis policies and other measures which enforce environmental awareness of interested parties. Many organizations have undertaken environmental reviews or audits to assess their environmental performance. On their own, hovewer, these reviews and audits may not be sufficient to provide an organization with assurance that is performance not only meets, but will continue to meet, its legal and policy requirements. To be affective, they need to be conducted within astructured management system integrated overall management activity. Environmental management system standard ISO 14001, is intented to be provide organizations with the elements of an effective environmental management system which can be integrated with management requirements, to assist organizations to achieve environmental and economic goals. ISO 14001 intends to adding environmental aspects to industrial subjects. The aim of this study is analyzing and evaluating ISO 14001 which is the most improved environmental management system standard, and its applications in Turkey. Reasons of why firms take/want to take ISO 14001 and how they look this standard is evaluated. Firms use or do not use ISO 14001 as a solution of their environmental problems is also evaluated. IX