Çayırhan uçucu külü ile üretilen betonlarda kür koşullarının beton özellikleri üzerine etkisi
The Effect of curing condition on the properties of concrete with Çayırhan fly ash
- Tez No: 101441
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CANAN TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÇAYIRHAN UÇUCU KÜLÜ İLE ÜRETİLEN BETONLARDA KÜR KOŞULLARININ BETON ÖZELİKLERİ ÜZERİNE ETKİSİ ÖZET Türkiye'de elektrik enerjisinin sağlandığı başlıca iki kaynaktan biri kömür yakılarak çalışan termik enerji santralleri diğerleri hidroelektrik santrallerdir. Ülkede kömürün yakılmasıyla elektrik enerjisi üreten aktif olarak 11 adet termik santral vardır. Türkiye'deki yılda elde edilen toplam uçucu kül miktarı yaklaşık 13.5 milyon ton/yıl'dır. Türkiye'deki uçucu külün kullanımı ulaşılması gereken miktardan çok azdır. Bunun iki nedeni vardır: 1- İnşaat malzemesi olarak kullanım olanakları ve Türkiye uçucu küllerinin özelikleri üzerine veri yetersizliği. 2- Uçucu kül özeliklerinin uniform olmaması. Bu çalışmada kalsiyum miktarı yüksek C tipi Çayırhan uçucu külünün içeriğinin sertleşmiş beton özelikleri üzerine etkisi incelendi. Uçucu kül ağırlıkça % 0, 5, 10, 15, 20, 25, 30 oranlarında çimento ile yerdeğiştirildi. Bütün 7 karışımda bağlayıcı içeriği 300 kg/m3 'te su / bağlayıcı oram ise 0.55'te sabit tutuldu. Her bir karışım için beton agregası karışımın agrega granülometrisi A 32 - B 32 arasında ve B 32'ye daha yakın tutuldu. Yaklaşık 120 ± 30 mm'lik bir çökmeyi sağlamak için bir süperakışkanlaştıncı kullanıldı. Kılcallık deneyleri için her bir kısımda 70x70x280 mm'lik 3'er prizma üretildi. Her karışımdaki kılcallık deneyleri için 3 farklı kür koşullan uygulandı. i) Bu prizma 28. Güne kadar 20 ± 2 °C daki kirece doymuş su tankında tutuldu. ii)Bir prizmaya polietilen örtü ve ıslak çuvalaltmda 7. Güne kadar kür uygulandı. iii)Dğer bir prizma ise sıcaklığı 20 ± 3 °C ve rutubeti %65 ± %5 olan bir odada açıkta bırakıldı. Kılcallık deneyleri için 70x70x280mm'lik prizmalardan kesilen 4'er numune hazırlandı. Böylece kılcallık deneyleri 70x70x70mmTik küpler üzerinde yapıldı. Bu araştırmanın esas konusu uçucu kül miktarının ve kür koşulunun betonun kılcallığını nasıl etkilediğini mukavemete uçucu kül içeriğinin nasıl etki ettiğini incelemektir. Bu çalışmada silindir numuneler kullanılarak uçucu kül içeriğinin betonun basınç mukavemetine, eğilme mukavemetine ve gevreklik indisine etkisi incelendi. Labaratuar ortamında tutulan numuneler için uçucu kül içeriği arttıkça 28 günlük basınç mukavemetinin azaldığı sonucuna varılmaktadır. 28. Güne kadar su içinde tutulan diğer numuneler ile 7. Güne kadar nemli ortamda tutulan numuneler için basınç mukavemetleri hemen hemen aynıdır. vııı260 günlük basınç mukavemetinde de uçucu külün içeiğine bağlı olarak azalma vardır. Diğer taraftan uçucu kül içeriğindeki artmayla gevreklik indisi artmaktadır. Labaratuar ortamındaki numuneler için eğilme mukavemetinin uçucu kül içeriğiyle bir miktar arttığı söylenebilir. Diğer kur koşullan için eğilme mukavemeti yaklaşık aynıdır. Laboratuar ortamında tutulan numunelerde uçucu kül içeriği arttıkça kılcallık katsayısının belirgin biçimde arttığını, buna karşılık 28 gün su içinde tutulan numunelerde azalmanın olduğu ve 7 gün rutubetli ortamda tutulan numunelerde ise sabit kaldığını deney sonuçları göstermektedir. 260 günlük numunelerde ve laboratuvar ortamında tutulan numunelerde kılcallık katsayısı belirgin biçimde artmaktadır. Diğer kür koşullan için hemen hemen sabit kalmaktadır, IX
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF CUBING CONDITION ON THE PROPERTIES OF CONCRETE WITH ÇAYIRHAN FLY ASH SUMMARY Coal-burning thermal power plants are one of the two major sources of electric energy in Turkey. However, the others are hydroelectric power plants. Currently, there are eleven active coal-burning power plants, throughout the country. The total fly ash production in Turkey is about 13.5 million tons. The use of fly ash in Turkey is far less than the amount that should have been reached. The obvious reasons for this are: 1) Insufficient data on the properties of Turkish fly ash and the possibilities of using them as construction materials, 2) Non-uniformity of fly ash properties. In this study, the effect of the amount of the Çayırhan fly ash C-type with high level of calcium on the properties of hardened concrete was investigated. The ash was used as 0, 5, 10, 15, 20, 25, 30 % of cement replacement on weight basis. In all the seven mixes binder content at 300 kg/m3 and water- binder ratio at 0.55 were kept constant. For each concrete mix, the grading curve of concrete aggregate was chosen between A32-B32, closer to B32 and kept constant. A superplasticizer was used to maintain approximately the same slump of 120±30 mm. For capillarity tests, three prism of 70x70x280 mm were cast from each mix. In each mix, three different curing conditions were used for capillarity tests: i) One prism was stored in the tank saturated with lime at 20°C ± 2°C until 28 days old, ii) One prism was moist- curved under polyethylene sheet and wet burlap until 7 days old, iii) One prism was cured in air in a room of 65%± 5% relative humidity and 20°C±3 °C temperature. The three specimens for capillarity test cut from the prism of 70x70x280 mm were prepared. Thus, the capillarity tests were performed on the 70x70x70mm cube specimens. The main object of the present study is to investigate how the amount of fly ash and curing condition affect the capillarity of concrete and how the fly ash content influences its contribution to the strength development. Thus, the effect of fly ash content on the compressive strength, flexural strength and brittleness index was also investigated using the cylinder specimens. For specimens kept in the laboratory condition, it can be concluded that the dosage of fly ash in increases the 28 days compressive strength decreases. For the other specimens cored in a water tank until 28 days old or moist- cured until 7 days old, their compressive strength where almost identical. There was also reduction in the 260 days compressive strength depending on the amount on the fly ash. On the other hand, the brittleness index, increases with each increasing fly ash content. For thespecimens kept in the room condition it can also be concluded that the flexural strength increases with fly ash content. For the other curing conditions the flexural strength where approximately the same. For specimens kept in the room condition, the results obtained show that as the amount of fly ash increase the capillarity coefficient increases significantly, however, it decreases in the specimens keep in a water tank for the 28 days and it becomes constant in the specimens moist-cured for 7 days. For the 260 days old specimens kept in room condition coefficient increases substantially, but it becomes almost constant for the other curing conditions. XI