İnsan kaynakları bilgi sistemlerinin stratejik rolü: Metal sektöründe büyük ölçekli bir işletmede uygulama
The strategic role of human resources information system: An application in a large-scaled business firm in the metal sector
- Tez No: 555406
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİH METİN ÖZMUTAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İnsan kaynakları kavramı yalnızca çalışanların işe alınması sırasında yapılan değerlendirmelerle değil, çalışanların örgüte ve yeniliklere uyum sağlaması ile örgüt kültürü gibi işletmelerin temelini oluşturan yönleriyle ele alınmaktadır. Bu kapsamda insan kaynaklarının çeşitli sürdürülebilir stratejileri takip edebilmesi önem taşımaktadır. Bunun için geliştirilmiş olan bilgi sistemlerinden yararlanılmaktadır. Dünyada ve Türkiye'de metal sektörü, ülkelerin gelişmişlik düzeyinin ortaya konulması bakımından önemlidir. Metal sektörü, birçok sanayi koluna kaynak sağlayarak iş kollarının gelişmesinde etkili olmaktadır. Türkiye'de metal sanayi ekonomik gelişme bakımından büyük önem taşıyan alanlardan birisini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, İstanbul'da yer alan metal sektöründe üretim yapan işletmelerin insan kaynakları bilgi sistemlerinin stratejik rolüne yönelik algıların belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini İstanbul'da yer alan büyük ölçekli işletmelerde çalışan 208 kişi oluşturmaktadır. Bu işletmelerde çalışan beyaz yakalılar ile yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Faktör analizi ile ölçüm aracında yer alan 41 önerme 10 faktör olarak toplanmıştır. İstatistiksel analizler bu çerçevede gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizlerden elde edilen bulgulara göre insan kaynakları sisteminde bilgi sistemlerine yönelik her bir faktörün önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Faktörler arasındaki ilişkisellikler incelendiğinde ise liderlik, motivasyon ve iletişim ile imaj, sosyal sorumluluk, iş tatmini ve bağlılığı faktörleri arasında pozitif yönde ve yüksek düzeyde bir ilişkisellik olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of human resources is discussed not only with the assessments carried out during the employment but also with the orientation of the employees to the organization and innovations and the aspects underlying the management such as organizational culture. Within this scope it is essential that human resourcess hould be able to follow various sustainable strategies. The information systems that are developed for this aim are used. The sector of metal in the world and in Turkey is important in order to present the develepment levels of the countries. The sector of metal has an impact on developing business lines by providing sources to many branches of industry. The industry of metal in Turkey forms one of the most important branches with regard to economic development. This study aims to determine the perceptions for the strategical role of information systems of the managements manufacturing in the sector of metal in Istanbul within the scope of human resources. The samples of this study comprises of 208 people working in large scaled managements in Istanbul. The method of face to face meeting with the white collar employees working in these managements has been used and a questionnaire has been conducted. 41 propositions in the tool evaluating with the factor analysis are gathered as 10 factors. The statistical analysis are conducted within this frame. According to the findings from the conducted analysis, it has been concluded that each factor aimed at the information system is important for the human resources system. When the correlations between the factors are analyzed, it has been determined that there is a positive high level correlation between leadership, motivation and communication and the factors of image, social responsibility, job satisfaction and commitment.