Farklı lise türlerinde yer alan öğrencilerin fiziksel aktiviteye katılım düzeylerinin fiziksel ve bazı motorik özelliklere etkisi
The effect of physical activity participation levels of students in different types of high schools on physical and some motor characteristics
  1. Tez No: 1014430
  2. Yazar: SEMA GÜL YANAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, spor lisesi, Anadolu lisesi, fen lisesi, güzel sanatlar lisesi ve sosyal bilimler lisesinde öğrenim gören 11. ve 12. sınıf öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ile el kavrama kuvveti, esneklik, dikey sıçrama ve 20 metre sürat koşusu gibi fiziksel performans bileşenlerinin, lise türüne göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Osmaniye ilinde yer alan beş liseden her birinden 20'şer öğrenci olmak üzere toplam 100 gönüllü öğrenci çalışmaya dâhil edilmiştir. Öğrencilerin boy, vücut ağırlığı, beden kitle indeksi, el kavrama kuvveti, esneklik, dikey sıçrama ve 20 metre sürat değerleri standart testlerle ölçülmüş; fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) ile MET-dk/hafta cinsinden hesaplanmıştır. Veriler SPSS 26.0 programı ile analiz edilmiş; cinsiyet ve sınıf düzeyine göre karşılaştırmalarda bağımsız örneklemler için t-testi, lise türlerine göre karşılaştırmalarda tek yönlü ANOVA ve Tukey HSD post-hoc testi kullanılmıştır (p<0,05). Bulgular, Spor Lisesi öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyi ve tüm performans bileşenlerinde diğer liselere göre daha yüksek değerlere sahip olduğunu; 12. sınıf ve erkek öğrencilerin de birçok fiziksel performans göstergesinde daha avantajlı bir profil sergilediğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, lise türü, sınıf düzeyi ve cinsiyet ile fiziksel aktiviteye katılım düzeyi, ergenlerin fiziksel uygunluk profilleri üzerinde belirleyici rol oynamakta; özellikle spor liseleri dışındaki okullarda fiziksel aktiviteyi artırmaya yönelik okul temelli müdahalelere ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to examine whether the physical activity levels and physical performance components such as handgrip strength, flexibility, vertical jump, and 20-meter sprint of 11th and 12th-grade students studying in sports high schools, Anatolian high schools, science high schools, fine arts high schools, and social sciences high schools show significant differences according to the type of high school. A total of 100 volunteer students, 20 from each of five high schools in Osmaniye province, were included in the study. Students' height, body weight, body mass index, handgrip strength, flexibility, vertical jump, and 20-meter sprint were measured using standardized tests, and physical activity levels were calculated in MET-min/week using the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ). Data were analyzed using SPSS 26.0 program; t-test for independent samples was used for comparisons according to gender and grade level, and one-way ANOVA and Tukey HSD post-hoc test were used for comparisons according to high school types (p<0.05). The findings revealed that students at the Sports High School had higher levels of physical activity and higher scores across all performance components compared to students at other high schools; and that 12th-grade and male students exhibited a more advantageous profile in many physical performance indicators. In conclusion, high school type, grade level, gender, and level of physical activity participation play a determining role on the physical fitness profiles of adolescents; school-based interventions are needed to increase physical activity, especially in schools other than sports high schools.