Ön çapraz bağ lezyonlarının otojen hamstring tendon otogreft ve perenous longus allogreft ile rekonstrüksiyonu sonrası karşılaştırmalı erken dönem sonuçlarımız
  1. Tez No: 1014439
  2. Yazar: RODİ ERTOĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TUĞRUL EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, ön çapraz bağ (ÖÇB) rüptürü tanısı alan hastalarda uygulanan artroskopik hamstring tendon otogreft rekonstrüksiyonu ile peroneus longus tendon allogreft rekonstrüksiyonunun erken dönem klinik ve fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Ağustos 2012-Eylül 2014 tarihleri arasında ÖÇB rüptürü nedeniyle ameliyat edilen ve en az 8 aylık takibi tamamlanan 87 hasta arasından çalışma kriterlerini karşılayan 40 hasta prospektif olarak değerlendirildi. Yirmi hastaya hamstring tendon otogrefti, 20 hastaya peroneus longus tendon allogrefti ile artroskopik ÖÇB rekonstrüksiyonu uygulandı. Hastalar preoperatif ve postoperatif olarak Lachman ve pivot shift testleri, KT-1000 artrometrisi ile laksite ölçümü, Cybex II (Humac) izokinetik kas gücü değerlendirmesi ile incelendi. Fonksiyonel sonuçlar IKDC aktivite skalası, Lysholm ve Modifiye Cincinnati skorlama sistemleri kullanılarak karşılaştırıldı. Bulgular: Allogreft grubunda ortalama yaş 34 (21-46), ortalama takip süresi 22,35 ay; otogreft grubunda ortalama yaş 29 (19-40), ortalama takip süresi 29,8 ay olarak saptandı. İki grup arasında Lysholm, IKDC aktivite skalası, Modifiye Cincinnati skorları, eklem hareket açıklığı, stabilite testleri ve KT-1000 ölçümleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Sonuç: Hamstring tendon otogrefti ile peroneus longus tendon allogrefti kullanılarak yapılan artroskopik ÖÇB rekonstrüksiyonları arasında erken dönem klinik ve fonksiyonel sonuçlar açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Avantaj ve dezavantajları göz önüne alındığında, peroneus longus tendon allogreftinin hamstring tendon otogreftine iyi bir alternatif olabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare the early-term clinical and functional outcomes of arthroscopic anterior cruciate ligament (ACL) reconstruction using hamstring tendon autograft versus peroneus longus tendon allograft in patients diagnosed with ACL rupture. Patients and Methods: Among 87 patients who underwent surgery for ACL rupture at the Department of Orthopedics and Traumatology, Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital, between August 2012 and September 2014, and completed at least 8 months of follow-up, 40 patients meeting the study criteria were prospectively evaluated. Arthroscopic ACL reconstruction was performed using hamstring tendon autograft in 20 patients and peroneus longus tendon allograft in 20 patients. Patients were assessed pre- and postoperatively with Lachman and pivot shift tests, KT-1000 arthrometer laxity measurements, and Cybex II (Humac) isokinetic muscle strength testing. Functional outcomes were compared using the IKDC activity scale, Lysholm score, and Modified Cincinnati scoring system. Results: Mean age was 34 years (range 21-46) with a mean follow-up of 22.35 months in the allograft group, and 29 years (range 19-40) with a mean follow-up of 29.8 months in the autograft group. No statistically significant differences were found between the two groups in Lysholm, IKDC activity scale, and Modified Cincinnati scores, range of motion, stability tests, or KT-1000 measurements (p>0.05). Conclusion: No significant differences were found in early-term clinical and functional outcomes between arthroscopic ACL reconstruction performed with hamstring tendon autograft versus peroneus longus tendon allograft. Considering the respective advantages and disadvantages, we believe peroneus longus tendon allograft may be a good alternative to hamstring tendon autograft.