Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Polikliniğine başvuran Mikozis fungoides hastalarının klinik ve demografik özelliklerinin incelenmesi değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical and demographic characteristics of patients with Mycosis fungoides presenting to the Dermatology and Venereology Outpatient Clinic of Atatürk University Research Hospital
- Tez No: 1014492
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MELİKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Mycosis Fungoides (MF) tanılı hastaların demografik ve klinik özelliklerini değerlendirmek ve bölgesel verileri literatüre kazandırmaktır. Yöntem: Bu çalışma, tek merkezli, retrospektif ve kesitsel bir araştırma olup, MF tanısı doğrulanmış hastaların demografik, klinik ve komorbid özelliklerinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çalışma 137 hasta üzerinden gerçekleştirilmiştir. Veriler hasta dosyaları ve elektronik kayıtlar aracılığıyla toplanmıştır. Demografik özellikler, hastalık evresi, komorbiditeler, yaşam tarzı faktörleri ve laboratuvar parametreleri standart bir veri formu ile sistematik olarak kaydedilmiştir. İstatistiksel analizler SPSS 27.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Bu çalışmada erkek predominansı ve orta yaş dağılımı izlendi. Komorbidite oranı yüksek (%65,69) bulundu. En sık HT, tiroid hastalıkları ve DM saptandı. Malignite öyküsü %9,49 olup en sık multiple myelom ve akciğer kanseri görüldü. Hastaların büyük çoğunluğu erken evrede başvurdu (%96,35). Ancak takipte ileri evre oranı %8,03'e yükseldi. Yaşın komorbidite ve malignite için bağımsız risk faktörü olduğu görüldü. İleri evre ile yaş ve eğitim düzeyi arasında ilişki saptandı (p<0,05). Biyokimyasal olarak D vitamini eksikliği sık görülürken, TSH ve hipotiroidi ile hastalık evresi arasında anlamlı ilişki bulundu (p<0,05). Buna karşın hastalık evresini bağımsız olarak öngören bir değişken belirlenemedi. Sonuç: MF hastalarının çoğunlukla orta yaş, erkek ve erken evrede tanı aldığını; komorbidite yükünün yüksek olduğunu ve yaşın komorbidite ile malignite için bağımsız bir risk faktörü olduğunu göstermektedir. Sekonder malignite oranının %9,49 olması ve D vitamini eksikliği ile tiroid fonksiyonlarının hastalık evresiyle ilişkisi, MF'nin sistemik yönünün önemini ortaya koymaktadır. Bu bulgular, hastaların multidisipliner ve özellikle ileri yaşta daha yakın izlenmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the demographic and clinical characteristics of patients diagnosed with Mycosis Fungoides (MF) and to contribute regional data to the literature. Methods: This study is a single-center, retrospective, cross-sectional investigation aimed at evaluating the demographic, clinical, and comorbid characteristics of patients with confirmed MF. The study was conducted on 137 patients. Data were collected from patient files and electronic medical records. Demographic characteristics, disease stage, comorbidities, lifestyle factors, and laboratory parameters were systematically recorded using a standardized data collection form. Statistical analyses were performed using SPSS version 27.0. Result: Male predominance and a middle-aged distribution were observed in this study. The comorbidity rate was high (65.69%), with hypertension, thyroid disorders, and diabetes mellitus being the most common. A history of malignancy was present in 9.49% of patients, most frequently multiple myeloma and lung cancer. The majority of patients presented at an early stage (96.35%); however, the rate of advanced-stage disease increased to 8.03% during follow-up. Age was identified as an independent risk factor for both comorbidity and malignancy. A significant association was found between advanced stage and both age and educational level (p<0.05). Biochemically, vitamin D deficiency was common, and a significant relationship was observed between TSH levels, hypothyroidism, and disease stage (p<0.05). However, no independent predictor of disease stage was identified. Conclusion: It demonstrates that patients with MF are predominantly middle-aged, male, and diagnosed at an early stage; that the comorbidity burden is high; and that age is an independent risk factor for both comorbidity and malignancy. The secondary malignancy rate of 9.49%, along with the association of vitamin D deficiency and thyroid function with disease stage, highlights the systemic nature of MF. These findings indicate that patients should be managed with a multidisciplinary approach and followed more closely, particularly at older ages.