Tennessee İşlevsel Durum Ölçeğinin Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of the Tennessee Functional Status Questionnaire
  1. Tez No: 1014510
  2. Yazar: MERVE HALICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÇAYIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: İşlevsel sağlık durumunun değerlendirilmesi, özellikle birinci basamak sağlık hizmetlerinin temelini oluşturan aile hekimliği uygulamaları açısından oldukça önemli bir yaklaşımdır. Bireylerin günlük yaşam aktivitelerini ne düzeyde sürdürebildiklerinin belirlenmesi hem sağlık sorunlarının tespiti hem de uygun müdahalelerin planlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışmamızın temel amacı, orijinal adı“Tennessee Functional Status Questionnaire”olan ve bireylerin işlevsel sağlık durumlarını ölçmeyi amaçlayan“Tennessee İşlevsel Durum Ölçeği”'nin Türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenilirlik analizlerini yaparak, Türk toplumunda kullanılabilirliğini ortaya koymaktır. Yöntem: Çalışma Nisan-Temmuz 2025 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesine bağlı Eğitim Aile Sağlığı Merkezlerinde yürütülmüştür. Metodolojik ve kesitsel tipte bir araştırma olup; bir geçerlilik ve güvenilirlik çalışması olarak tasarlanmıştır. Ölçeğin Türkçe'ye çevrilmesi ileri ve geri çevrim prosedürüne göre yapılmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 146 kişi çalışmaya katılmıştır. Çalışmaya katılan 146 katılımcıya başlangıçta Tennessee İşlevsel Durum Ölçeği Türkçe ve COOP WONCA ölçekleri uygulandı katılımcılara 2 hafta sonra ölçekler tekrar uygulanmıştır. Ölçeğin güvenilirliğini belirlemek için; test-tekrar test yöntemi, cronbach alfa katsayısı, paralel form ve madde analizi yöntemleri kullanılmıştır. Yapı geçerliğini belirlemek için faktör analizleri yapılmıştır. Faktör analizi için; açıklayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) birlikte uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 22.0 ve LISREL (Linear Structural RELations) 8.80 istatistik paket programları kullanılmıştır. İstatistiksel olarak önemlilik sınırı p<0,05 kabul edilmiştir. Bulgular: Yaş ortalaması 41,83±14,83 olan katılımcıların %64,4'ü kadındı. TİDÖ orijinal yapıyla aynı şekilde tek faktörlü olarak incelendiğinde ölçeğe ait bütün maddelerin faktör yüklerinin 0.40'ın üzerinde ve açıklanan varyansın %75.617 olduğu belirlenmiştir. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda model uyumunun iyi olduğu görülmüştür. Ölçeğin güvenilirliğini gösteren Chronbach alfa katsayısı 0.813 olarak ölçülmüştür. Madde-toplam korelasyonu ve madde silindiğinde cronbach alfa değerlerine göre; hiçbir madde ölçekten çıkarılmamıştır. Test-tekrar test ölçümleri arasında anlamlı, pozitif yönlü ve yüksek düzeyde ilişki bulunmuştur (p<0.05 r:0.863). Paralele form eş değerlilik kat sayısı olarak kullanılan Spearman Rho kat sayısı-0.611 olduğu için iki form arasında yeterli düzeyde korelasyon sağlanmaktadır Sonuç: Yaptığımız çalışma da TİDÖ ölçeğinin Türkçe çevirisinin uygulanabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The assessment of functional health status is a highly important approach, particularly in terms of family medicine practices, which constitute the foundation of primary healthcare services. Determining the extent to which individuals can maintain their activities of daily living is of great importance both for the identification of health problems and for the planning of appropriate interventions. The main aim of this study is to evaluate the usability of the Turkish version of the“Tennessee Functional Status Scale,”originally named the Tennessee Functional Status Questionnaire, by conducting validity and reliability analyses in the Turkish population. Methods: This study was conducted between April and July 2025 at the Training Family Health Centers affiliated with Atatürk University Faculty of Medicine. It is a methodological and cross-sectional study designed as a validity and reliability study. The translation of the scale into Turkish was performed according to forward and backward translation procedures. A total of 146 individuals who agreed to participate and met the inclusion criteria were included in the study. The Turkish version of the Tennessee Functional Status Scale and the COOP/WONCA scales were administered to the 146 participants at baseline, and the same scales were re-administered two weeks later. To determine the reliability of the scale, test–retest method, Cronbach's alpha coefficient, parallel form reliability, and item analysis methods were used. To assess construct validity, factor analyses were performed. For factor analysis, both exploratory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA) were applied. SPSS 22.0 and LISREL (Linear Structural Relations) 8.80 statistical package programs were used for data analysis. The level of statistical significance was accepted as p<0.05. Results: The mean age of the participants was 41.83±14.83 years, and 64.4% were female. When the TİDÖ was examined as a single-factor structure consistent with the original structure, it was determined that all items of the scale had factor loadings above 0.40 and the explained variance was 75.617%. As a result of the confirmatory factor analysis, the model fit was found to be good. The Cronbach's alpha coefficient, indicating the reliability of the scale, was measured as 0.813. According to item-total correlation and Cronbach's alpha values when an item was deleted, no item was removed from the scale. A significant, positive, and high-level correlation was found between test–retest measurements (p<0.05, r=0.863). Since the Spearman's rho coefficient used as the parallel form equivalence coefficient was -0.611, a sufficient level of correlation was achieved between the two forms. Conclusion: Our study demonstrated that the Turkish version of the TİDÖ scale is a valid and reliable instrument that can be used in practice.