Pickleball oynayan öğrencilerin rekreasyonel deneyim tercihlerinin ve iyi oluşlarının incelenmesi
Examination of recreational experience preferences and well-being of pickleball playing students
- Tez No: 960352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TOLGA TOGO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin rekreasyon deneyim tercihi ve rekreasyonel iyi oluş düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu amaç doğrultusunda çalışmaya üniversitelerde spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören ve üniversite kampüslerinde pickleball aktivitelerine katılmış olan toplam 250 öğrenci katılmıştır. Araştırmada üç ayrı veri toplama aracından yararlanılmış ve öğrencilerin kişisel-demografik bilgilerini belirlemek adına anket formu (9 soru), Rekreasyon Deneyim Tercihi Ölçeği (20 madde) ve Rekreasyonel Spor İyi Oluş Ölçeği (14 madde) uygulanmıştır. Verilerin analizinde Mann-Whitney U, Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır. Bulgular: Araştırma sonucuna göre; pickleball aktivitelerine katılım durumu, cinsiyet, yaş, deneyim yılına göre öğrencilerin rekreasyon deneyimi ölçeğinin alt boyutlarının tümünde anlamlı bir fark bulunmazken, bölüm değişkenine göre öğrencilerin rekreasyon deneyimi ölçeğinin alt boyutlarının tümünde anlamlı bir fark bulunmuştur (P0.05).
Özet (Çeviri)
Objective : The aim of this study is to examine the recreation experience preference and recreational well-being levels of university students in terms of various variables. Materials and Methods : A total of 250 students enrolled in sports science faculties at universities and who participated in pickleball activities on university campuses participated in this study. Three different data collection tools were utilized in the study and a questionnaire form (9 questions), Recreation Experience Preference Scale (20 items) and Recreational Sport Well-Being Scale (14 items) were applied to determine the personal-demographic information of the students. Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were applied to analyze the data. Results : According to the results of the research; while there was no significant difference in all sub-dimensions of the recreational experience scale according to the participation status in pickleball activities, gender, age, years of experience and years of playing, a significant difference was found in all sub-dimensions of the recreational experience scale according to the department variable (P0.05).