Taktiksel oyun modeline dayalı pıckleball öğretiminin beceri uygulaması, oyun performansı ve taktiksel farkındalığa etkisi
The effect of tactical game model on pickleball skill execution, game performance and tactical awareness
- Tez No: 1013848
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, taktiksel oyun modeline dayalı 10 derslik pickleball ünitesinin ilkokul dördüncü sınıf ve ortaokul beşinci sınıf öğrencilerinin beceri performansına ve taktiksel farkındalığa etkisini incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yaklaşımlarından ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel araştırma deseni kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, olasılık temelli olmayan uygun örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 96 öğrenci oluşturmaktadır. Uygulama sürecinde deney gruplarında Taktiksel Oyun Modeli (TOM), kontrol gruplarında ise doğrudan öğretim modeli (DÖM) temelli eğitim verilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Pickleball Beceri ve Taktik Değerlendirmesi (PAST)”,“Oyun Performans Değerlendirme Aracı (OPDÖ)”ve“Pickleball Kapsamlı Beceri Testi”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizlerine göre; hem TOM hem de DÖM gruplarında öğrencilerin beceri üretimi, karar verme, uygun pozisyon alma ve servis becerilerinde ön teste kıyasla son test puanlarında grup içi anlamlı düzeyde gelişim sağlandığı tespit edilmiştir. Buna karşın gruplar arası karşılaştırma sonuçları incelendiğinde; 5. sınıfların drop vuruşu son test puanlarında DÖM (Doğrudan Öğretim Modeli) grubu lehine olan anlamlı farklılık haricinde, TOM ve DÖM grupları arasında oyun performansı, taktiksel farkındalık ve temel beceriler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Araştırma sonuçları, her iki öğretim modelinin de pickleball becerilerinin ve oyun performansının gelişiminde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of a 10-lesson pickleball unit based on the Tactical Games Model on the skill performance and tactical awareness of fourth-grade primary school and fifth-grade middle school students. The research was conducted using a quasi experimental pretest–posttest control group design, one of the quantitative research approaches. The study group consisted of a total of 96 students selected through a non-probability convenience sampling method. During the implementation process, the Tactical Games Model (TGM) was applied in the experimental groups, while instruction based on the Direct Instruction Model (DIM) was provided in the control groups. Data were collected using the“Pickleball Assessment of Skills and Tactics (PAST),”the“Game Performance Assessment Instrument (GPAI),”and the“Comprehensive Pickleball Skills Test.”According to the statistical analyses of the collected data, significant within-group improvements were observed in both the TGM and DIM groups in skill execution, decision-making, appropriate positioning, and serving skills when posttest scores were compared with pretest scores. However, when the between-group comparison results were examined, no statistically significant differences were found between the TGM and DIM groups in terms of game performance, tactical awareness, and fundamental skills, except for a significant difference in the fifth-grade students' drop-shot posttest scores in favor of the DIM (Direct Instruction Model) group. The findings of the study indicate that both instructional models are effective in improving pickleball skills and game performance.