Kronik kalça ağrılarında PENG blok uygulaması ile PENG blok ve pulse radyofrekans ablasyon uygulamasının analjezik etkinlik ve analjezik etki süresi açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 1014555
  2. Yazar: BERKAY BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş-Amaç: Bu çalışmanın amacı, kronik kalça ağrısı olan hastalarda, yalnızca PENG blok uygulaması ile PENG blok ve pulse radyofrekans ablasyon tedavisinin birlikte uygulanmasının analjezik etkinliğini ve analjezik etkinin süresini karşılaştırmaktır. Materyal-Metod: Çalışmaya, kronik kalça ağrısı sebebi ile hastaneye başvurmuş, ortopedi bölümü tarafından ameliyat planlanmamış, ASA fiziki durum sınıflaması I-II-III olan, 18-80 yaş arası hastalar dahil edildi. İşlemde kullanılacak ilaçlara karşı alerjisi olanlar, ciddi kardiyak, renal, pulmoner, karaciğer ve endokrin hastalıklar, kan şekeri kontrol altında olmayan diyabetes mellitus hastaları, son beş gün içinde antikoagülan ilaç kullanımı olanlar, kanama-pıhtılaşma bozukluğu olanlar, pacemaker ve defibrilatör vb. implante tıbbi cihazları olanlar, işlem bölgesinde enfeksiyon olanlar, psikiyatrik hastalıklar ve iletişim zorluğu olan hastalar, verilerinde eksik olan hastalar ve bölgesel blok uygulamasını istemeyen hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastalar bilgisayar programı ile (https://www.randomizer.org) iki gruba ayrıldı. PENG blok grubuna 20 ml %0,25 bupivakain ve 8 mg deksametazon ile PENG blok uygulandı. PENG blok ve pulse radyofrekans grubuna her biri 90 saniyelik iki döngü ve her döngüden sonra iğne 2 mm mediale harket ettirilecek şekilde pulse radyofrekans ablasyon ve 20 ml %0,25 bupivakain ve 8 mg deksametazon ile PENG blok uygulandı. Her iki grubun da işlem öncesi ve işlem sonrası kalp atım hızları, sistolik kan basınçları, diastolik kan basınçları, periferik oksijen satürasyonları, işlem öncesi ve işlem sonrası 3. saat, 1. ay ve 3. ay vNRS değerleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza kronik kalça ağrısı olan 40 hasta dahil edildi. Grup PENG blok'a 20 hasta, Grup PENG blok ve PRF ablasyona 20 hasta alındı. Toplam 40 hastanın verileri analiz edildi. Sonuç olarak; grupların işlem öncesi ve işlem sonrası kalp atım hızları, sistolik kan basınçları, diastolik kan basınçları ve periferik oksijen saturasyonları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. İşlem öncesi vNRS değerleri her iki grupta da benzerdi. İşlem sonrası 3. saatte vNRS değerlerinde her iki grupta da işlem öncesi vNRS değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı azalma görüldü. Ancak bu azalmada gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi. İşlem sonrası 1. ay değerlendirmesinde her iki grupta da işlem öncesi vNRS değerlerine göre işlem sonrası vNRS değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı azalma saptandı. Bu azalmada her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı, PENG blok ve pulse radyofrekans ablasyon uygulanan hastalarda PENG blok uygulanan hastalara göre vNRS değerlerinde daha belirgin azalma olduğu görüldü (p<0,001). İşlem sonrası 3. ay değerlendirmesinde PENG blok grubunda işlem öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. PENG blok ve pulse radyofrekans ablasyon grubunda ise işlem sonrası 3. ayda da ağrı skorlarında istatistiksel olarak anlamlı azalma devam etmekteydi. Çalışmamızda uygulamalarımızdan kaynaklanan herhangi bir komplikasyon gözlenmedi. Sonuç: Kronik kalça ağrısının tedavisinde PENG blok ve pulse radyofrekans ablasyon kombinasyonunun, tek başına PENG blok uygulamasına kıyasla analjezik etkinlik ve analjezik etki süresi açısından daha üstün bir seçenek olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Background and Objective: The aim of this study is to compare the analgesic efficacy and the duration of analgesic effect of the application of PENG block alone and the combined application of PENG block and pulsed radiofrequency ablation treatment in patients with chronic hip pain. Materials and Methods: Patients aged 18-80 years who presented to the hospital due to chronic hip pain, were not scheduled for surgery by the orthopedics department and had an American Society of Anesthesiologists (ASA) physical status classification of I-II-III were included in the study. Patients with allergy to the drugs to be used in the procedure, severe cardiac, renal, pulmonary, hepatic and endocrine diseases, diabetes mellitus with uncontrolled blood glucose levels, use of anticoagulant drugs within the last five days, bleeding- coagulation disorders, implanted medical devices such as pacemakers or defibrillators, infection at the procedure site, psychiatric diseases and communication difficulties, incomplete data and patients who did not want regional block application were excluded from the sduy. Patients were divided into two groups using a computer program (httpw://randomizer.org). In the PENG block group, a PENG block was performed with 20 mL of %0,25 bupivacaine and 8 mg of dexamethasone. In the PENG block and pulsed radiofrequency group, pulsed radiofrequency ablation was applied in two cycles of 90 seconds each, with the needle moved 2 mm medially after each cycle and a PENG block was performed with 20 mL of %0,25 bupivacaine and 8 mg of dexamethasone. Pre-procedural and post-procedural heart rate, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, peripheral oxygen saturation values and vNRS values at pre-procedure and at the 3rd hour, 1st moth and 3rd moth after the procedure were recorded in both groups. Results: Forty patients with chronic hip pain were included in our study. Twenty patients were included in the PENG block group and twenty patients were included in the PENG block and pulsed radiofrequency ablation group. Data from a total of 40 patients were analyzed. As a result, no statistically significant differences was found between the groups in terms of pre- procedural and post-procedural heart rate, systolic blood pressure, diastolic blood pressure and peripheral oxygen saturation. Pre-procedural vNRS values were similar in both groups. At the 3rd hour after the procedure, a statistically significant decrease in vNRS values compared to pre-procedural vNRS values was observed in both groups. However, no statistically significant difference was detected between the groups in this decrease. At the 1-month evaluation after the procedure, a statistically significant decrease in post- procedural vNRS values compared to pre-procedural vNRS values was detected in both groups. A statistically significant difference was found between the two groups in this decrease and a more pronounced decrease in vNRS values was observed in patients who underwent PENG block and pulsed radiofrequency ablation compared to patients who underwent PENG block alone. At the 3-mont evaluation after the procedure, no statistically significant difference was found in the PENG block group compared to pre- procedural values. In the PENG block and pulsed radiofrequency ablation group, a statistically significant decrease in pain scores continued at the 3rd month after the procedure. No complications related to our interventions were observed in our study. Conclusion: We think that the combination of PENG block and pulsed radiofrequency ablation is a more superior option in terms of analgesic efficacy and duration of analgesic effect compared to PENG block alone in the treatment of chronic hip pain.