Burdur ilindeki köpeklerde Canine Parvovirus-2'nin serolojik olarak araştırılması
Serological investigation of Canine Parvovirus-2 in dogs in burdur province
  1. Tez No: 1014586
  2. Yazar: EMİNE AK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Canine Parvovirus-2 (CPV-2), özellikle genç köpeklerde yüksek morbidite ve mortalite ile seyreden, dünya genelinde yaygın olarak görülen önemli bir viral enteritis etkenidir. Bu çalışmada Burdur ilindeki köpeklerde CPV-2'ye karşı gelişen IgG ve IgM antikorlarının serolojik olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında Temmuz 2024-Ağustos 2025 tarihleri arasında farklı ırk, yaş ve cinsiyete sahip, sahipli veya sahipsiz toplam 100 köpekten kan örneği alınmıştır. Kan örnekleri santrifüj edilerek elde edilen serumlar analiz edilinceye kadar -20 °C'de muhafaza edilmiş ve CPV-2'ye özgü antikorların tespiti amacıyla ticari indirekt ELISA kitleri kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri IBM SPSS Statistics 21.0 paket programı ile yapılmış ve demografik değişkenler ile seropozitiflik arasındaki ilişki ki-kare (χ²) testi ile değerlendirilmiştir. ELISA analizleri sonucunda incelenen serum örneklerinin %28'inde CPV-IgG, %12'sinde ise CPV-IgM seropozitifliği tespit edilmiştir. IgG seropozitifliği ile köpeklerin ırkı, cinsiyeti ve yaş grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki belirlenmemiştir (p>0,05). Buna karşılık IgM seropozitifliği ile yaş grupları arasında anlamlı bir ilişki saptanmış (p<0,05) ve en yüksek pozitiflik oranı %36,8 ile 0-6 aylık köpeklerde belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, Burdur yöresindeki köpek popülasyonunda CPV-2 ile karşılaşmanın devam ettiğini ve özellikle genç hayvanların enfeksiyon açısından daha yüksek risk taşıdığını göstermektedir. Bu nedenle düzenli aşılama programlarının uygulanması ve biyogüvenlik önlemlerinin artırılması hastalığın kontrolü açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Canine Parvovirus-2 (CPV-2) is an important viral agent causing severe enteritis in dogs, particularly in young animals, and is associated with high morbidity and mortality worldwide. The aim of this study was to determine the presence of IgG and IgM antibodies against CPV-2 in dogs in Burdur province. Within the scope of the study, blood samples were collected from a total of 100 dogs of different breeds, ages, and sexes, including both owned and stray animals, between July 2024 and August 2025. Serum samples obtained after centrifugation were stored at -20 °C until analysis and examined for CPV-2 specific antibodies using commercial indirect ELISA kits. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics 21.0, and the relationship between demographic variables and seropositivity was evaluated by the chi-square (χ²) test. According to the ELISA results, CPV-IgG seropositivity was detected in 28% of the samples, while CPV-IgM seropositivity was found in 12%. No statistically significant association was observed between IgG seropositivity and breed, sex, or age groups (p>0,05). However, a statistically significant relationship was found between IgM seropositivity and age groups (p<0,05), with the highest positivity rate (36,8%) detected in dogs aged 0-6 months. These findings indicate that CPV-2 exposure continues among dog populations in the Burdur region and that young animals are at greater risk of infection. Therefore, regular vaccination programs and improved biosecurity measures are essential for effective disease control